آموزش مذاکره در تبادل نظر

مذاکره

آموزش مذاکره در تبادل نظر

در این مقاله به آموزش مذاکره در تبادل نظر و موثرترین روشهای آن که بهترین مذاکره کنندگان از آن استفاده می نمایند خواهیم پرداخت.

برای داشتن یک مذاکره موفق ابتدا باید به آموزش مذاکره پرداخت و سپس آن را در تبادل نظر به کار گرفت.

روشهای مختلفی در تبادل نظر وجود دارد که ما در اینحا به تعدادی از آنها می پردازیم:

عذرخواهی:

در این قسمت از تبادل نظرها به عذرخواهی می پردازیم، زمانی که ما اشتباهی را مرتکب شده ایم و خودمان هم می دانیم، می توانیم با یک عذرخواهی محترمانه که هم شخصیت خودمان حفظ شود و هم در طرف مقابلمان تاثیر بگذارد. حواسمان باشد که اگر عذرخواهی می کنیم حتماً از ته دلمان باشد و از روی اجبار نباشد.

روبرو شدن:

زمانی در تبادل نظر ما پیش می آید که ما حقیقت را عنوان می نمائیم و واقعیت را هم گفته ایم ولی طرف مقابل ما می پندارد که ما دروغ گفته ایم و قصد حیله داریم، در این مرحله از آموزش های مذاکره هایمان به توضیح و روبرو شدن با طرف مقابلمان می پردازیم تا طرف مقابل متوجه شود که ما دروغ نمی گوئیم. در اینجا پیشنهاد می نمائم که با روبرو شدن با طرف مقابل باعث برطرف شدن سوء تفاهم بشویم، البته بدین منظور نمی باشد که بابت کار اشتباهی که نکرده ایم پوزش بخواهیم.

بررسی مجدد:

بعضی مواقع لازم می باشد که ما خود را یا ذهن خود را از جلسه یا مکان تبادل نظر بیرون کشیده و یک بار مجدداً  بررسی نمائیم که چه اتفاقی افتاده بدون در نظر گرفتن احساساتمان، که بسیار هم سخت و پیچیده می باشد که نگذاریم احساساتمان در مذاکره هایمان و تبادل نظر هایمان وارد شود که می توان با تمرکز کافی و دقت بر روی هدف به این نتیجه رسید و با بررسی مجدد اتفاقات صورت گرفته یک بار دیگر شانس مجدد بدهیم.

 

در ادامه آموزش های مذاکره به تبادل نظر پرداختیم که امیدوارم مفید واقع شده باشد.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *