انتقاد

اصول م فنون مذاکره

انتقاد

در این مقاله به معرفی و آشنایی با انتقاد خواهیم پرداخت تا در مذاکره هایمان به بهترین شکل ممکن از آن استفاده نمائیم

ابتدا به تعریف انتقاد می پردازیم که همه ما فکر می کنیم انتقاد یعنی تخریب طرف مقابل و به بدترین شکل ممکن انتقاد می کنیم و با به نوعی با تخریب طرف مقابل او را محکوم می کنیم.

در اینجا می خواهیم بدانیم که برای یک انتقاد سازنده و موثر باید چه مراحلی را رعایت کنیم که لازم است بدانیم رک بودن با انتقاد کردن فرق دارد و کاملاً دو مقوله جدا هستند که ما به اشتباه بعضی مواقع این دو را یکسان در نظر می گیریم.

ابتدا اینکه ما همیشه نباید پاسخگو باشیم و بعضی مواقع اصلاً لازم نیست که جواب طرف مقابل را بدهیم، بطور مثال زمانی که طرف مقابل به ما توهین می نمائد به هیچ وجه لازم نیست جواب بدهیم.

حال اگر انتقاد به جا و درست بود باید طبق مراحل زیر عمل نمائیم و جواب طرف مقابل را بدهیم.

این فرمول را در نظر داشته باشیم تا موثر باشد و بتوانیم برای بهبودمان در انتقاد استفاده نمائیم.

گوش دادن موثر

ابتدا ما باید بصورت کامل تمام حرف های طرف مقابل را گوش دهیم و تا پایان به هیچ وجه وسط صحبت هایش وارد نشویم. با این کار ابتدا می گذاریم طرف مقابل کمی آرام تر شود و با حرف زدن خالی شود و بعد از یک مکث ۳ الی ۵ ثانیه ای به مرحله بعد می رویم. این مکث هم باعث می شود ما بر کلاممان مسلط شویم، هم اگر ما تصور اشتباه در مورد پایان صحبت های طرف مقابل داشتیم و او هنوز می خواست ادامه بدهد یهو وسط صحبت هایش نپریم.

تشکز از توجه

پس از آنکه کامل به صحبت های طرف مقابلمان گوش دادیم حال وقت این رسیده که با تشکری از او بابت اینکه به ما اهمیت داده که صحبت هایمان را گوش داده و یا باه کارمان دقت کرده کمی طرف مقابل را آرام کرده و ارتباط دوستی ایجاد نمائیم و پس از آن به مرحله بعد خواهیم رفت.

این مقاله هم مفید است
تمرین های قبل از جلسه مذاکره - تسلط بر کلام

ابراز تاسف

حال زمان این رسیده که با ابراز تاسف بابت اینکه کارمان و یا رفتارمان باعث ناراحتی طرف مقابلمان گردیده از او معذرت خواهی نمائیم و با ابراز تاسف باز هم طرف مقابلمان را آرام تر کنیم.

سوال ( یافتن دلیل)

اگر ما دلیل ناراحتی طرف مقابلمان را نمی دانیم ، با سوالی بدنبال یافتن دلیل می گردیم و از طرف مقابل می خواهیم که دلیل برداشت خود را به ما بگوید و یا حتی اگر شک داریم که از چه چیزی ناراحت می باشد با یک سوال جواب واضحی خواهیم گرفت.

جبران یا توضیح

و در مرحله آخر که ما صحبت های طرف مقابل را شنیدیم و و دلیل را هم دانستیم باید با یک توضیح طرف مقابلمان را قانع کنیم، در این قسمت منظور توجیه نمی باشد و ما اگر اشتباه کرده باشیم برای جبران قدمی بر میداریم و اگر برداشت طرف مقابل اشتباه بود به توضیح می پردازیم.

امیدوارم که انتقاد های ما از این به بعد اصولی و موثر باشد تا بتوانیم جلسات مذاکرات آرام و موفقی را دنبال نمائیم.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *