دید مذاکره کننده

,
اصول و فنون مذاکره

دید مذاکره کننده

در این مقاله به دید مذاکره کننده می پردازیم، برای یک مذاکره طرفبن مختلف با چه برداشتی به مذاکره می آیند و چه خواسته ای دارند.

این دید ها و دریچه ها به کمک می نماید تا بدانیم که هر طرف مذاکره کننده از یک زاویه به موضوع نگاه می کند و نباید انتظار داشته باشیم که همه مثل هم نگاه کنیم، دید ها و برداشت ها زیاد می باشد که در این مقاله برای آشنایی به تعدادی از آنها اشاره خواهیم نمود.

 

دریچه شخصیت:

این نوع برداشت معمولاً یک برداشت منفی از شخصیت طرف مقابلمان می باشد که بیشتر از روی شناخت ما نمی باشد بلکه از روی برداشت ما که امکان هم دارد اشتباه باشد انجام گردیده و می توان با جمع آوری اطلاعات و اطمینان نکردن به حدس های خودمان آن را اصلاح نمود.

 

دریچه هویت:

خلاف دریچه شخصیت می باشد و وقتی ما معمولاً برداشتمان از طرف مقابل بد می باشد و منفی نگاه می کنیم طبیعتاً خود را یک انسان خوب و مثبت در نظر می گیریم.

 

دریچه نتیجه:

هر دو طرف مذاکره کننده برای دستیابی به نتیجه ای مذاکره را آغاز می نمایند و هر کدام برای خودشان یک نتیجه را در نظر گرفته اند و تلاش می کنند که به آن دست پیدا نمایند.

 

دریچه منافع:

از دیگر دید مذاکره کننده می توان به منافع مذاکره برای دو طرف اشاره نمود که در پایان بدنبال رسیدن هر دو طرف به منافع می باشد. فرق این برداشت با دریچه نتیجه این است که در این حالت قصد بر این است که هر دو طرف به منافعشان برسند و در نتیجه، هر کس فقط فکر پیروزی خود می باشد.

 

دریچه قانون:

این دید مذاکره کننده موفق نیست، زمانی که شما در مذاکرات از دید قانون به قضیه نگاه کنی، نا خودآگاه دست و بال خود را می بندیم.

این مقاله هم مفید است
قدرت رو در رو بودن

 

دریچه قدرت:

یک دید بسیار خطرناک که چه کسی در مذاکره قوی تر می باشد، این دید باعث یک مذاکره برنده – بازنده خواهد شد که طبیعتاً هر کس قوی تر باشد پیروز خواهد شد.

 

دید مذاکره کننده را بطور محدود گفتیم تا بدانیم هر کس آنطور که بخواهد به موضوع نگاه می کند.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *