عزت نفس چیست؟

,
عزت نفس چیست؟

عزت نفس چیست؟

در این مقاله به عزت نفس خواهیم پرداخت تا بتوانیم در مذاکره های پیش رو با عزت نفس بالایی به یک مذاکره موفق فکر کنیم.

عزت نفس همان سلامت ذهن  یا حرمت نفس می باشد، یعنی باور کردن خودمان بهمراه احترام گذاشتن به خودمان تعریف نمود.

حواسمان باشد که به اعتماد به نفس کاذب روی نیاوریم که این مورد به هیچ وجه توصیه نمی شود و بیشتر کسانی که عزت نفس پایینی دارند می خواهند پایین بودنش را با کاذب بودنش پر کنند.

عزت نفس و رفتار و کارهای ما کاملاً بهم مربوط می باشند، هر چقدر کارهای ما برای بهبود و پیشرفت ما باشد مشخصاً بر روی ذهن ما هم تاثیر گذار خواهد بود و در همه مراحل زندگی تاثیر می گذارد که این خود باعث بالا رفتن و حتی بالعکس آن باعث کاهش و پایین آمدن عزت نفس ما می شود.

شلید برایمان پیش آمده باشد که در کودکی توسط هم بازیانمان تحقیر شده ایم، شاید در کنار خانواده و خواهر و برادرمان همیشه ما مورد سرزنش قرار گرفته ایم و یا در مدرسه معلممان انگشت تحقیرش همیشه به صورت ما بوده است که تمام این دلایل باعث می شود که ما از عزت نفس پایینی برخوردار باشیم.

 

راه های افزایش عزت نفسمان

ما اگر بلد باشیم و یا یاد بگیریم که چگونه انتقاد کنیم و نقد دیگران را درست و بدون تحقیر و سرزنش انجام دهیم می توانیم باعث پیشرفت و افزایش در خودمان بشویم.

تعریف از دیگران مانند سبدی می باشد که ما هر بار که از کسی تعریف و تمجید می نمائیم، مقداری هم سبد خود را پر می کنیم و با این کار هم باعث افزایش عزت نفسمان می شویم.

هیچ گاه دیگران را قضاوت و پیش داوری نکنیم، این کار باعث می شود که ما بطور کاذب عزت نفسمان بالا برود و به خودمان اجازه دهیم دیگران را قضاوت نمائیم و در مذاکره هم نباید پیش گویی کنیم.

این مقاله هم مفید است
مهارت هایی برای مذاکره

در باره عزت نفس سطر ها و صفحات می توان نوشت، ما به همین جا بسنده می نمائیم که شناختی جزئی از عزت نفسمان بدست بیاوریم و برای شرکت در آزمون و به دست آوردن درصد عزت نفس و همینطور مقاله جامع تر در این مورد می توانید به مقاله محمد پیام بهرام پور  که بطور کامل و جامع به این مقوله پرداخته مراجعه نمائید.

امیدوارم با مطالب این مقاله و مقاله معرفی شده  بتوانیم عزت نفسمان را افزایش دهیم

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *