فرق بین گوش دادن و شنیدن

اصول و فنون مذاکره

فرق بین گوش دادن و شنیدن

در این مقاله به فرق بین گوش دادن و شنیدن خواهیم پرداخت که بین این دو مورد بسیار تفاوت وجود دارد و در اینجا به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

ما در مذاکره  باید گوش خوبی داشته باشیم برای همین با چند تفاوت بین گوش دادن و شنیدن آغاز می کنیم تا بهتر متوجه فرق این دو بشویم و در مذاکراتمان از آن استفاده نمائیم.

شنیدن:

وقتی امواج به گوش ما می رسد عمل شنیدن که یک نوع حالت غیر ارادی  و جسمی و مکانیکی می باشد شکل می گیرد.

گوش دادن:

زمانی که امواج به گوش ما می رسند و پس از شنیدن، پردازش توسط مغز انجام می گردد تا بتوانیم تفسیر کنیم و بفهمیم که یک نوع فرایند ذهنی می باشد که یادگرفتنی نیز می باشد عمل گوش دادن شکل می گیرد.

گوش دادن درست ابتدا به خودمان کمک می نماید تا برداشت درستی داشته باشیم. حواسمان باشد زمانی که ما ذهنمان درگیر می باشد به صدای ذهنمان گوش می دهیم تا صدای طرف مقابلمان.

دقت کنیم که تداخل همزمان دو چیز گوش دادن باعث خراب شدن هر دو مورد می شود و ذهن نمی تواند به راحتی همزمان دو چیز را خوب گوش کند. احتمالاً مجری های تلویزیون رو دیده اید که وقتی در گوششان از طریق هدفون چیزی اعلام می شد دقتشان به صحبت های اتاق فرمان معطوف می شد و برای چند لحظه نمی توانستند صحبت های طرف مقابل را متوجه بشوند.

تا حالا برایمان پیش آمده که بگویند فلانی سنگ صبوره؟ همیشه گوش خوبی دارد و با او دردل می کنیم؟ بله گوش دادن خوب همان سنگ صبور می باشد.

حال که با معانی و تعاریف گوش دادن و شنیدن آشنا شدیم بهتر است بدانیم که خوب گوش دادن باعث:

افزایش تعداد دوستان می شود و باعث می شود که دایره اطرافیان ما بیشتر شود.

اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد، زمانی که اطرافیان ما، انتخابشان برای صحبت کردن ما باشیم ناخودآگاه اعتماد به نفس ما افزایش می یابد.

عزت نفس هم بالا میرود چون ما فردی مفید هستیم و قصد کمک به دیگران را داریم.

از نظر پزشکی هم حال عمومی ما بهتر می شود: (رابطه مستقیم بین گوش دادن و فشار خون می باشد) زمانی که ما صحبت می کنیم فشار خون ما بالا می رود و وقتی گوش می کنیم فشار خون ما پایین می آید.

در این مقاله به فرق بین گوش دادن و شنیدن پرداختیم، در مقاله آتی بطور کامل به گوش دادن در مذاکره خواهیم پرداخت.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: پررنگ کردن ضرر بجای سود - آموزش اصول و فنون مذاکره

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *