منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

معرفی کتاب فنون مذاکره

در ابتدای این کتاب با مذاکره آشنا می شویم و یاد می گیریم که تعریف مذاکره چی هست و به چه هدفی داریم از مذاکره.

در ادامه کتاب فنون مذاکره در فصل دوم به تعارض و مواجهه با آن پرداخته شده و نکات سازنده و مخرب در تعارض بررسی شده و سطوح مختلف تعارض گفته شده است.

در فصل سوم کتاب به برنامه ریزی برای مذاکره پرداخته شده است. ابتدا اهداف و استراتژیها و تاکتیکها در مذاکره و در پایان فصل سوم کتاب به فرایند برنامه ریزی به صورت کامل پرداخته شده.

تا اینجای کار آشنایی مقدماتی با مذاکره پیدا کردیم و در کل متوجه شدیم که مذاکره چیست و قبل از جلسه مذاکره چه کارهایی باید انجام بدیم، از فصل چهارم کتاب به بعد نویسنده بطور حرفه ای به مذاکره می پردازد.

در فصل چهارم کتاب به استراتژی و تاکتیکهای یک برای مذاکره رقابتی پرداخته می شود، از آغاز کردن مذاکره رقابتی تا امتیاز دادن و بسته پیشنهادات و مدیریت برداشتها و دیدگاه طرف مقابل بررسی شده است و در ادامه همین فصل به نقش گزینه های دیگر در کنار مذاکره جاری و جلوتر به جمع بندی و پایان رساندن مذاکره و در انتهای ایم فصل به موضع گیریهای سختگیرانه پرداخته شده است.

در فصل پنجم به مذاکره برنده/ برنده پرداخته شده است و با تیترهایی از جمله: “ویژگی های ضروری برای شکل گیری مذاکره برنده/ برنده” و “ویژگی های ضروری برای یک مذاکره کننده در مذاکره برنده/ برنده” و مراحل مختلف در فرایند مذاکره برنده/ برنده” و”عوامل کلیدی که دستیابی به یک نتیجه برنده/ برنده را تسهیل می کنند” و “اگر مذاکره برنده/ برنده با شکست مواجه شد؟” و در پایان این فصل چرا انجام مذاکره به روش برنده/ برنده، در عمل با مشکل مواجه می شود؟”

در فص ششم به چالشهای متداول در مذاکره پرداخته شده است. نویسنده در این بخش از کتاب فنون و مذاکره پیشنهادهای دارای مهلت محدود، عدم وفاداری به تعهدات و مواجهه با پیش شرط و ترفند نه حرف من نه حرف شما پرداخته.

در ادامه قرار گرفتن در فشار زمانی و حق، قدرت، منافع بررسی شده و در مهم ترین قسمت این فصل به چگونه “نه” بگوییم پرداخته شده است.

نویسنده در فصل هفتم کتاب به ارتباطات در مذاکره پرداخته است و در مهمترین بخش این فصل به هنر پرسش و و هنر پاسخ اشاره کرده است.

در فصل هشتم کتاب اصول و فنون مذاکره بن بست در مذاکره بررسی شده است و در فصل نهم به چند خطای ذهنی در مذاکره ها اشاره شده است.

محمدرضا شعبانعلی در فصل دهم کتابش از چارچوبهای فکری در مذاکره می گوید و تاثیر آنها در مذاکره.

فصل یازدهم کتاب فنون مذاکره به تفاوتهای فرهنگی در مذاکره می پردازد. از تعریف فرهنگ تا توصیه های عمومی در مورد مذاکره.

ویژگی های فردی مذاکره کنندگان در فصل دوازدهم بررسی گردیده است و در فصل سیزدهم به رفتار مذاکره کنندگان موفق اشاره شده است.

در فصل چهاردهم کتاب به تجدید مذاکره اشاره شده است و در فصل پانزدهم ب زمانهایی که نباید مذاکره صورت گیرد اشاره شده.

نویسنده در فصل شانزدهم کتاب به خلاصه ای از پانزده فصل کتاب پرداخته است.

یکی از مزایای این کتاب،ساده سازی و همراهی متن با مثال می باشد که واقعاً از نکات قوت این کتاب است.

ما پس از خواندن این کتاب انتظار داریم تا بتوانیم فرایند مذاکره را شناخته و بدانیم پبش از شروع مذاکره باید چه کاری انجام بدهیم و همچنین در طول مذاکره چگونه رفتار کنیم و خواسته هایمان را چگونه طبقه بندی نماییم. امیدوارم هستم با مطالعه این کتاب بتوانید در مذاکره هایتان موفق باشید.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: آتش

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *