۷ روش درک رفتار در مذاکره

,
اصول و فنون مذاکره

۷ روش درک رفتار در مذاکره

در این مقاله می خواهیم به درک درستی از اختلافات در مذاکره بپردازیم. ۷ روش کاربردی در مذاکره برای درک رفتارها. معمولاً اختلاف بین دیدگاه ها بیشتر از اختلاف بر موضوع در مذاکره می باشد.

 

  1. خودمان را جای مذاکره کننده قرار می دهیم:

احتمال اینکه دو طرف مذاکره کننده در برابر یک مسئله نظرهای متفاوتی داشته باشند بسیار زیاد می باشد. در این حالت باید خود را جای طرف مقابلمان قرار دهیم و از دید او به مسئله نگاه کنید یعنی با عینک طرف مقابل مسئله را ببینید.

باید با طرف مقابل ایجاد رابطه دوستی نمود و به نوعی بر او نفوذ پیدا کرد. با این روش می توان فکر خود را به طرف مقابل انتقال داد.

  1. برداشت نکنیم :

افراد معمولاً چیزی که خودشان از آن بدشان می آید یا می ترسند نیز برای دیگران هم در نظر می گیرند و برداشت می کنند که طرف مقابلشان نیز همین برداشت را دارد. در این حالت به بن بست رسیده و با بدترین تفسیر از هدف طرف مقابلمان روبرو می شویم.

  1. مشکلات ما برای خودمان است :

ما هیچ گاه نباید طرف مقابلمان را مسئول اتفاق یا رفتار خودمان بدانیم و بدانیم که مشکل و یا رفتار ما بستگی به خودمان دارد و خودمان باید پاسخگوی آن باشیم. فقط می توانیم مسئله موجود را با طرف مقابلمان در میان بگذاریم و کمک بخواهیم برای حل مسئله.

  1. نظر هر طرف برای خودش می باشد:

نظرهایمان در روند مذاکره بسیار مهم می باشد مخصوصاً نوع عنوان آنها، باید با صراحت و قاطع دیدگاه هایمان را عنوان نمائیم تا بتوانیم در ادامه مذاکره، بطور کاملاً جدی نظر خود را بدهیم و طرف مقابلمان هم با جدیت راجع به ما نظر بدهید و این اتفاق نیافتد که هر طرف بتواند با نظر دیگری شوخی نماید یا اجازه تمسخر و جدی نگرفتن به خودش دهد.

  1. در مذاکره هایمان فرصت طلب باشیم :
این مقاله هم مفید است
راه های توجیه عقلانی یک مذاکره ثابت و غیر پویا

با درک درستی از فرصت طلب بودن می توانیم با ایجاد دوستی در طرف مقابلمان می توانیم ارتباط ذهنی هم برقرار نمائیم و برای تغییر دادن نظر یا نظرهای طرف مقابل بهترین روش می باشد.

  1. جلب توجه طرف مقابل در مذاکره هایمان:

زمانی ممکن است که طرف مقابلمان با ما موافق نمی باشد، در این حالت بهترین روش این است که طرف مقابل را از ابتدا در روند رفتار و اتفاق ها قرار دهیم. البته بستگی به نوع جلسه مذاکره ما هم دارد، ممکن است ما نباید این اطلاعات را در اختیار طرف مقابلمان قرار دهیم ولی اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم می توانیم نظر طرف مقابلمان را جذب نمائیم.

 

  1. شرایط را بررسی نمائیم :

ما فقط پیروزی در مذاکره را نمی خواهیم، ما یک مذاکره موفق و خوب می خواهیم که در آن هر دو طرف راضی باشند و باعث ناراحتی یا خدشه دار شدن طرفی از مذاکره نگردد.

در این مقاله به ۷ روش درک رفتار در مذاکره پرداختیم که امیدوارم در مذاکره هایمان تاثیر گذار باشد.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *