استراتژی برنده برنده

مقالات
دسامبر 27, 2016
بازدید : 1264 بازدید

استراتژی برنده برنده

در این مقاله به استراتژی برنده برنده خواهیم پرداخت که یکی از حالت های مذاکره می باشد. (در مقاله استراتژیهای مذاکره به حالت ها و استراتژیهای ممکن پرداختیم. ( برای مشاهده مقاله کلیک کنید. ))

مذاکره برنده برنده با مذاکره رقابتی کاملاً متفاوت می باشد، ما در مذاکره رقابتی تلاش می کنیم که از طرف اطلاعات بگیریم و پیروز شویم ولی در این نوع استراتژی ما خودمان اطلاعات می دهیم و فکر برتری خود و طرف مقابلمان هستیم.

حال به این نکته می پردازیم که اگر بخواهیم مذاکره برنده برنده داشته باشیم چه کارهایی باید انجام دهیم.

برای مذاکره برنده برنده ما طبیعتاً باید نقطه نظرهای مشترکمان را ببینیم و هر دو طرف تلاش بر تامین خواسته های طرف مقابلمان را داشته باشیم. در این نوع مذاکره که بالاتر هم اشاره نمودیم باید اطلاعات بدهیم و اطلاعات بگیریم نه این که مانند مذاکره رقابتی برخورد نمائیم.

حال که ما به دنبال یک مذاکره برنده برنده می باشیم آیا می دانیم که طرفمان هم همین استراتژی را در دستور کار دارد؟ آیا می توان به طرف مقابل اعتماد کرد!!!

حال اگر طرف مقابلمان خواستار چنین استراتژی می باشد هر دو طرف باید شرایطی را بپذیرند و همراهی کنند از جمله: جلب اعتماد که با راستگویی می توان به این نتیجه رسید و صداقت را در دستور کار خود قرار دهیم. با دانش امتیاز بدهیم و بگیریم، فقط به فکر کسب امتیاز نباشیم و تلاش نکنیم که امتیازی از ما گرفته نشود. اگر ما به فقط به فکر منافع خود باشیم مانند کسی هستیم که همیشه به اتفاق های بد فکر می کند (حتماً در زندگی روزمره هم دیدید که کسانی هستند که فقط موج منفی می دهند و هر چیزی را بدترین حالتش را می بینند.)

در این مقاله یه استراتژی برنده برنده در مذاکره پرداختیم، امیدواریم بتوانیم از این حالت در مذاکراتمان استفاده نمائیم.

1
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید