استراتژی های مذاکره

مقالات
دی ۶, ۱۳۹۵
بازدید : 1202 بازدید

استراتژی های مذاکره

در این مقاله به استراتژی های مذاکره خواهیم پرداخت.

در واقع در مذاکره ( در مقاله مذاکره چیست کامل به آن پرداختیم ) ، استراتژیهای مذاکره به چهار دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آن اشاره می نمائیم.

چهار نوع استراتژی های مذاکره :

1- برنده – برنده

بهترین نوع از حالت های مذاکره می باشد که ما باید تمام تمرکزمان بر روی این نوع باشد و در مقاله های بعدی بطور کامل به این نوع مذاکره خواهیم پرداخت تا با دانش کامل به مذاکره و برای مذاکره موفق به مذاکره برنده – برنده برویم.

 

2- برنده – بازنده

در این مذاکره ما پیروز مذاکره خواهیم بود و طرف مقابلمان شکست خواهد خورد. در کوتاه مدت می تواند خوب باشد و البته می تواند، شاید هم حتی در کوتاه مدت گزینه خوبی نباشد در این نوع از استراتژیهای مذاکره مشتری مجدد خرید نخواهد کرد و برای ما یک نوع تبلیغ منفی می شود و ارزش مشتری کاملاً پایین می آید. چون ما به مشتری به عنوان کوتاه مدت نگاه نخواهیم کرد.

 

3- بازنده – برنده

وقتی ما در مذاکره شکست بخورییم و طرف مقابلمان پیروز شود مطمئناً باعث آسیب هایی برای ما می شود از جمله: از دست دادن شغل فروشنده و یا صدمه زدن به کیفیت محصول ما که در آینده باعث ایجاد مشکل می شود، چه بهتر که با تمرین ها و استفاده از ترفندهای مذاکره همیشه یک مذاکره موفق داشته باشیم.

 

4- بازنده – بازنده

بدترین حالت مذاکره می باشد که در آن یا دو طرف شکست می خورند و یا پس از آنکه یکی از طرفین شکست می خورد نمی گذارد طرف مقابل هم پیروز شود و باعث شکست طرف مقابل می باشد که به قول خودمان این مذاکره با نوعی لجبازی ادامه پیدا می کند تا هر دو طرف به شکست برسند.

این مقاله هم مفید است
اهمیت مذاکره در محل کار و تاثیرات آن در پیشرفت شغلی

 

امیدوارم در این مقاله با استراتژیهای مذاکره آشنا شده باشیم.

2
امتیاز :
استراتژی های مذاکره
5 از 2 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید