انتظار در مذاکره

مقالات
آذر ۵, ۱۳۹۵
بازدید : 508 بازدید

بارها و بارها انتظار در مذاکره را تجربه کردیم .. به مثال های زیر توجه کنید:

با دوستمان قراری داریم، جلوی منزل او رسیدیم و او هنوز حاضر نیست!!! تماس می گیریم و می گوید پنج دقیقه دیگر می آید. پنج دقیقه گذشت و ده دقیقه شد… تماس میگیریم و می گوید همین الان می آید و …

می خواهم به تئاتری بروم. ساعت 8 شب آغاز میشه و الان ساعت 7:30 شده. نمی دونم کلید منزل را کجا گذاشتم. لباسم هم هنوز اتو نکشیدم و … مسیر هم ترافیک هست و فکر نکنم حتی 8:30 برسم به تئاتر

با یک شرکت یا سازمانی قرار داریم و سر وقت رسیدیم، اما منشی می گوید که جلسه قبلی هنوز تمام نشده و حتی رئیسشان ناهار هم نخورده، باید منتظر بمانید …

 

تعدادی از انتظار هایی که در این هفته برایتان پیش آمده را بنویسید:

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

 

اکثر ما برایمان حالتهای بالا پیش آمده، بعضی اتفاقات را با کمی دقت در وقت می توان به مسیر درست نزدیک کرد ولی وقتی مذاکره ای داریم و سر وقت رسیدیم و منتظر میگذارند ما را پشت در چه کاری باید انجام بدهیم. شاید با یرنامه و شاید از روی بی برنامگی ساعت هماهنگ شده با ما به تاخیر افتاده است. چه کاری باید انجام بدهیم تا هم خودمان هم حواسمان هم جسمان تحت تاثیر این انتظار قرار نگیرد.

شکی نیست که همه مردم از منتظر ماندن متنفر هستند و باعث اذیتشان می شود، وقتی ذهن بهم بریزد ناخواسته بر روی ذهن و تصمیم و لحن صحبت کردن ما هم تاثیر می گذارد.

در نظر بگیرید جلسه ای بسیار مهمی داریم و بنا به دلیلی ما منتظر ماندیم (منشی یادش رفته هماهنگی انجام شود، جلسه قبلی متاسفانه طولانی شده است، بی برنامگی داشتند، کارها را طبقه بندی نکردند همه کارها را انجام دادند و نوبت ما نشده است و یا اینکه از قصد می گویند حالا بذار یکم بشینه پشت درب !!!) حال چگونه این مشکل پیش آمده را رعایت کنیم؟

مدیریت این شرایط بسیار مهم می باشد ما باید تصمیم گیری درست انجام دهیم. شاید لازم باشد که محیط را ترک کنیم و باعث بشویم شخص مدیر با خود ما تماس بگیرد. شاید به هر قیمتی باشد باید بنشینیم و منتظر بمانیم تا بتوانیم جلسه را برگذار کنیم. پس ابتدا با توجه به شرایط تصمیم می گیریم که انتظار را تحمل نماییم یا خیر.

اگر ما بالاتر از طرف باشیم و آنها بدنبال ما هستند که ما ترک کنیم این انتظار را بهتر می باشد.

اگر قرار باشد که انتظار را تحمل کنیم و این جلسه برگزار شود ما باید چند رفتار بسیار مهم از خود نشان بدهیم.

ابتدا توصیه می نمایم حتماً یک کتاب همراهمان باشد، که انتظار زیاد باشد شروع به مطالعه نماییم. بسیار کار مهم و موثری می باشد و حتماً توجه ویژه به این کار بسیار ساده داشته باشیم. در نظر بگیریم که هر چقدر هم ما را منتظر بگذارند ما با آرامش کتاب خواهیم خواند و حتی اشاره هم خواهیم کرد که چقدر اینجا مناسب می باشد برای کتاب خواندن، چون می دانستم با توجه به قرارهای اکثر شرکت ها این جلسه هم با تاخیر آغاز می شود با خود کتاب آوردم که وقتم هدر نرود.

بعضی مواقع نمی شود مطالعه داشت، نور مناسب نیست، سر و صدا بسیار زیاد می باشد، کتاب به هر دلیلی همراهمان نیست. حالا باید چی کار کنیم یک پیشنهاد دیگر این می باشد که فایل صوتی گوش دهیم، حتماً از خود میزبان ورق و خودکار بگیریم و با گوش دادن فایل ها مطالب مهم را هم یادداشت نماییم که فکر نکنند داریم موسیقی گوش می دهیم و بدانند که وقت ما بسیار با ارزش می باشد.

اگر امکان استفاده از کتاب یا فایل صوتی هم نبود چکار باید کرد؟ شاید بشود رفت بیرون و از دکه روزنامه فروشی یک جلمه موفقیت خرید و برگشت به دفتر و بگیم که خیلی وقت بود می خواستم این شماره مجله را مطالعه کنم ولی وقت خالی نداشتم فرصت مناسبی پیش آمد.

و این رفتار ها را به خودتان تلقین کنید، نگذارید حس بد منتظر ماندن تاثیر بزاره روی ذهن و روان ما. کاملاً خونسرد رفتار می کنیم و با آرامش زمان را سپری می کنیم تا زمان جلسه.

و بدترین حالتمنتظر ماندن می تواند این باشد که ما دسترسی به هیچ موردی را نداریم. حال باید چه کار کنیم؟ باید با تیز حسی خود از دفتر و تشکیلات اطلاعات کسب کنیم تا زمان بگذرد. باید از منشی با مهارت خود بتوانیم اطلاعات بگیریم، سوال می کنیم و طوری پیش میبریم تا به مسیر ما و آن طوری که ما دوست داریم جلو برویم.

پس ما همیشه چند قدم جلوتر هستیم چون قبل از هر اتفاقی همه راه ها را بررسی نمودیم و هیچ وقت شوکه نخواهیم شد

انتظار در مذاکره برای ما یک سوی برتری می باشد تا ایجاد مشکل.

 

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

patriot شنبه , ۶ آذر ۱۳۹۵ پاسخ

توصیه های مهمی بود، همیشه در حال یادگیری بودن باعث میشه حس رضایت از خودم بالاتر بره
متشکرم

علی بهرام پور یکشنبه , ۷ آذر ۱۳۹۵ پاسخ

پیروز و موفق باشید و همیشه در حال یادگیری