انعطاف در مذاکره

مقالات
دی ۱۵, ۱۳۹۵
بازدید : 302 بازدید

انعطاف در مذاکره

در این مقاله به انعطاف در مذاکره خواهیم پرداخت.

در مذاکراه معمولاً می خواهیم هم ما به خواسته خود برسیم هم طرف مقابلمان.پس باید انعطاف در مذاکره را رعایت نمائیم، اما واقعاً چقدر به این هدف می رسیم و می توانیم به سرانجام برسانیم. حتی زمانی که ما می خواهیم یک مذاکره برنده برنده داشته باشیم ناخودآگاه به سمتی می رویم که بیشتر خود به خواسته خود برسیم و یک مذاکره برنده بازنده شکل می گیرد.

انعطاف ددر مذاکره می تواند مسیر یک مذاکره را عوض نماید بطوری که دیگر ما شاهد یک مذاکره سنتی با یک سری چارچوب ها نخواهیم بود، حال به چند نمونه از رفتارهایمان در مذاکره خواهیم پرداخت.

بعضی مواقع ما قصد جلب نظر طرف مقابل را داریم و باید ارتباط دوستانه برقرار نمائیم و اطمینان طرف مقابل را جلب نمائیم که حتی م یتوانیم برای چنین کاری در کنار طرف مقابلمان باشیم نه روبروی او. ما همیشه در مذاکره دیدیم که خودمان یک طرف می باشیم و طرف دیگر روبرویمان، انعطاف در مذاکره اینجا به ما کمک می نماید که بجای روبرو در کنار طرف مقابل قرار بگیریم و این یعنی ایجاد دوستی و ایجاد رابطه بهتر که طبیعتاً در نتیجه مذاکره ما تاثیر می گذارد.

انعطاف در مذاکره این می تواند باشد که مشکل طرف مقابل من مشکل من نیز می باشد، یعنی نباید در مذاکره ما شخصی سازی کنیم و یک مسئله را فقط برای خودمان بدانیم باید طرف مقابل را نیز درگیر کنیم و مشکل ما شکل گیرد تا بتوانیم به خواسته خود برسیم.

بارها پیش آمده که در یک مذاکره که حتی می تواند خرید یک شلوار باشد، طرف مقابل یک پیشنهاد خیلی پایین و غیر قابل قبوا می دهد، در اینجا ما نباید ناراحت شده و اجازه ورود احساسات به افکارمان را بدهیم بلکبه باید با خونسردی و انعطاف در مذاکره بالای خود با یک سوال که چرا چنین پیشنهادی دادی و یا چه چیزی باعث شد که نظر شما این باشد، هم خود را کنترل نمائیم و هم طرف مقابل را وارد یک چالش کنیم تا دلایلش را بدانیم.

این مقاله هم مفید است
تنظیم کردن اوضاع در مذاکره

طرح های جایگزین

این نکته را همیشه و در هر مذاکره ای باید رعایت نمائیم اگر یک مذاکره موفق می خواهیم و فقط با تمرین و بررسی تمام حالات احتمالی قبل از جلسه می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

امیدوارم با انعطاف در مذاکره بتوانیم جلسات مذاکره موفق تری داشته باشیم و یک مذاکره اصولی را طراحی نمائیم.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید