انواع دروغ

دروغ , مقالات
مهر ۳, ۱۳۹۸
بازدید : 592 بازدید

همانطور که در مقاله های پیشین گفته شد، دروغ گفتن یعنی نگفتن حقیقت و باید انواع دروغ گفتن را شناخت و با آگاهی به تحلیل دروغ ها پرداخت.

افراد دروغ می گویند تا مانع از بیان حقیقت شوند، حقیقتی که بر هر دلیلی خوشایند آن ها نبوده و به نفعشان نیست.

اما دروغ گفتن درجات و انواع مختلفی دارد و نمی توان آن را تنها به یک یا دو نوع تعمیم داد. دروغ می تواند صدها دلیل و صدها نوع داشته باشد.

برخی دروغ ها باعث برهم خوردن یک زندگی، از دست رفتن یک شغل، بر باد رفتن یک شرایط  و مسائل این چنینی می شود و گاهی اوقات گفتن یک دروغ کوچیک یک زندگی را نجات خواهد داد.

پس باید به این موضوع توجه داشته باشیم که دروغ تنها یک نوع و یک عواقب خاص را دربرنمی‌گیرد.

 

 

دلیل دروغ گفتن

 

 

این یک حقیقت است که همه ما کم و بیش با دروغ سروکار داریم. این کلمه یعنی «دروغ» کامل تر و جامع تر از آن چیزی است خود را مبرا از آن بدانیم.

دروغ را می توان در چهار دسته کلی جای داد اما باید توجه داشت که این چهار دسته نیز خود دارای زیر مجموعه هایی هستند و مبحث دروغگویی مفصل تر از آن است که بتوان انواع دروغ را در چهار دسته جای داد.

 

 

دروغ گفتن

 

 

دروغ فرینده:

 

دروغ فرینده می تواند خطرناک ترین و رذل ترین نوع از انواع دروغ باشد. فردی که به دروغ های فرینده می پردازد در پی سرکوب عقده های خود است که از این طربق به اطرافیان خود نیز صدمه می زند.
دروغ فرینده یعنی دروغی که نه تنها پایه و اساس ندارد بلکه باعث صدمه های جدی برای طرف مقابل می شود.

در این نوع دروغ می توان روابطی را مثال زد که دختر یا پسر در پی انکار شخصیت واقعی خود به گفتن دروغ هایی می پردازد که بعد از گذشت مدتی و نمایان شدن آن ها، فردِ فریب خورده دچار شوک روحی و روانی می شود.

این مقاله هم مفید است
شغل مناسب من

دروغ فریبنده به دو دسته تقسیم می شود: ۱- پنهان کاری ۲- غلط اندازی
هر کدام از این دو نوع دروغ به یک اندازه وقیح و خانمان برانداز هستند؛ زمانی که فردی از گفتن حقیقت سرباز می زند و یا زمانی که اطلاعات را به گونه دیگری منتقل می کند، درگیر یکی از این دو نوع دروغ فرینده است.

 

 

انواع دروغ

 

 

دروغ شرورانه:

 

دروغ شرورانه نیز جزو دروغ هایی است که عواقب و نتایج تلخی را به دنبال دارد.
این نوع دروغ اغلب در فضاهای همکاری و رقابتی دیده می شود و فرد دروغگو با شایعه پراکنی سعی در تخریب فرد مقابل و به دست آوردن سود و منفعت بیشتر است.

دروغگوهای این دسته سعی دارند که شخصیت و شهرت طرف مقابل را خراب کنند و معمولاً این اثر مخرب باقی می‌ماند که مهلک‌ترین نتیجه دروغ شرورانه نیز همین است.
برای این نوع دروغ می توان این مثال را به کار برد: اگر مقدار زیادی گِل پرتاب کنید بالاخره مقدار کمی از آن می‌چسبد.
در چنین وضعیتی فرد دروغگو بر این نظر است که با تهمت ها و شایعه های مختلف می تواند به نتیجه و موفقیت برسد زیرا یکی از این دروغ ها جواب خواهد داد.

 

 

دروغ شرورانه

 

دروغ منفعتی:

 

درست است که دروغ از پایه و اساس عملی اشتباه است، اما گاهی اوقات فرد با هدف حفظ منفعت طرف مقابل خود دروغ می گوید تا مانع اتفاق و حس ناخوشایندی گردد.
به طور کلی می توان گفت دروغ منفعتی، دروغی است که برای کمک به دیگران گفته می‌شود.

این نوع دروغ در جامعه پزشکی به وفور دیده می شود؛ پزشکان برای جفظ روحیه و انگبزه مریض خود، به آن ها درباره اوضاع بیماری و حالشان دروغ می گویند و این دروغ یعنی دروغ منفعتی، دروغی که برای بهتر بودن حال طرف مقابل بیان شده است.

یا مثلا فرض کنید که در تضادفی شدید و هولناک فردی اعضای خانواده خود را از دست داده است، او از نظر هوشیاری اوضاع مناسبی ندارد و ممکن است با کوچکترین تشنجی به کما برود، در این وضعیت او سراغ خانواده خود را می گیرد و جویای اوحوال آن ها می شود، پزشکان و پرستاران در این شرایط چاره ای جز بیان دروغ منفعتی ندارند: حال خانواده تو خوب است.

این مقاله هم مفید است
خواندن احساسات دیگران

دروغ منفعتی عواقب و نتایج خطرناکی را در پی نخواهد داشت و به کسی ضربه نخواهد زد اما در هر صورت بیان دروغ در هر شرایطی، عمل صحیحی نیست.

 

 

انواع دروغ

 

دروغ مصلحتی

 

مهمترین دلیل بیان دروغ مصلحتی، ضربه نزدن به احساسات دیگران است.
افراد دروغ مصلحتی می گویند تا با بیان حقایق تلخ باعث ناراحتی نشوند. دروغ مصلحتی شایع ترین دروغ در بین افراد است که از کم تا زیاد در زندگی همه وجود دارد.
تصور کنید که روز کاری بسیار سختی را گذرانده اید و با چالش های تنش برانگیز زیادی مواجه شده اید، هنگامی که به خانه بازگشته اید چهره ای خسته و بهم ریخته دارید.

همسرتان از دیدن چهره شما تعجب می کند و جویای دلیل آن می شود، در این شرایط دو راه وجود دارد یا باید چالش های پیش آمده را برای او شرح دهید یا باید آن را پنهان کنید.
اکثر افراد مورد دوم را ترجیح می دهند زیرا معتقدند که دوست ندارند با بیان مشکلات خود دیگران را ناراحت و غمگین کنند.
پس اگر شما در چنین شرایطی موضوعاتی را که در طی روز برایتان پیش آمده است را بیان نکنید و سعی کنید که به همسرتان القا کنید خوب و سرحال هستید، درگیر دروغ مصلحتی شده اید.

 

 

برای یادگیری مهارت های دروغ و دروغگویی مقاله های زیر را مطالعه کنید

دروغ در قرآن

 

دروغ گفتن، دلایل آن و چگونگی تشخیص افراد دروغ گو

 

جایگزین های هوشمندانه برای دروغ

 

تشخیص صداقت و عدم صداقت با استفاده از زبان بدن

 

چرا سیاستمداران دروغ می‌گویند

 

هشت افسانه در مورد دروغ

 

تشخیص دروغ

 

دروغ در مذاکره

 

عواقب دروغ گفتن

 

چرا دروغ می گوییم

 

7
امتیاز :
انواع دروغ
6.67 از 3 رای
نیلوفر فلاح نیلوفر فلاح فارغ التحصیل کارشناسی علوم ارتباطات (روزنامه نگاری) است. او روزنامه‌نگار آزاد و نویسنده‌ای‌ست که تاکنون بیش از ۱۰۰کتاب در حوزه‌ی روانشناسی و کسب وکار را نقد و بررسی کرده و مطالب نوستالژی و طنزهای گوناگونی با قلم وی منتشر شده و همچنین فیلم‌نامه‌های تبلیغاتی متعددی نوشته اوست.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید