انواع روشهای مذاکره

تعریف و انواع مذاکره , مقالات
ژانویه 12, 2017
بازدید : 1183 بازدید

انواع روشهای مذاکره

در این مقاله به انواع روشهای مذاکره خواهیم پرداخت. در مقاله های گذاشته با تعریف مذاکره به طور کامل آشنا شدیم (برای مشاهده مقاله کلیک کنید) در این مقاله به انواع روشهای مذاکره می پردازیم.

بطور خلاصه ما دو نوع مذاکره داریم.

  • مذاکرات کوتاه مدت

  • مذاکرات بلند مدت

در ادامه به انواع روشهای مذاکره با توجه به بلند و یا کوتاه بودن آن اشاره خواهیم کرد.

مذاکرات کوتاه مدت:

زمان هایی پیش می آید که ما مذاکرات کوتاه مدت داریم البته نه به معنی این که زمان آن کوتاه باشد بلکه نتیجه مذاکره ما زمان محدودی دارد و یک بار می باشد. بطور ساده می توان گفت ما با طرف مقابلمان فقط همین مرتبه کار داریم و ارتباط ما و نوع مذاکره ما بعد از جلسه روبرو به پایان خواهد رسید، یعنی ارتباط بلند مدت نخواهیم داشت و این یکی از روشهای مذاکره ما می باشد که به فکر یک مذاکره خواهیم بود و بس.

پس در این مذاکره باید به خواسته خود برسیم. اگر طوری باشد که هم ما و هم طرف مقابل در این مذاکره هم به خواسته های خود برسند که بهترین حالت مذاکره یعنی برنده برنده اتفاق خواهد افتاد.

اما اگر نتوانیم هم خواسته خود و هم خواسته طرف مقابلمان را رفع نمائیم مجبور هستیم طوری استراتژی بریزیم که به نتیجه مطلوب خود برسیم، چون راضی بودن طرف مقابلمان مهم نمی باشد.

پس این نوع مذاکره، مذاکره ای خطرناک می باشد که ممکن است با خودخواهی خود و رسیدن به نتیجه مطلوبمان به هر نحو و روشی همراه باشد که امکان اتمام مذاکره بصورت موفق در این حالت زیاد می باشد.

مذاکرات بلند مدت:

در ادامه به پرکاربردی ترین نوع از انواع روشهای مذاکره را بررسی خواهیم نمود. بیشتر مذاکرات ما در زندگی روزمره و محیط کارمان از این قبیل مذاکرات می باشد.

مذاکرات بلند مدت مذاکراتی هستند که می تواند ادامه دار باشد و ما قصد نگه داشتن طرف مقابلمان را خواهیم داشت و فقط و فقط به همین یک مذاکره نمی پردازیم و روشهای مختلفی برای این نوع مذاکره موجود می باشد که بطور کامل در مقاله استراتژیهای مذاکره به انواع روشهای مذاکره بلند مدت پرداختیم.

این مقاله هم مفید است
برنامه ریزی برای مذاکره

امیدوارم  با انواع روشهای مذاکره بطور کامل آشنا شده باشید.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

لیلا احمدی پنج‌شنبه , 12 ژانویه 2017 پاسخ

هم عکس مقالتون جالبه
هم خود مقالتون
مطالبتون خیلی مفید واقع میشه استاد

معصومه بهرام پور پنج‌شنبه , 12 ژانویه 2017 پاسخ

با سلام
مقاله ی مفیدی بود.
بسیار سپاسگزارم استاد

سارا نظیری پنج‌شنبه , 12 ژانویه 2017 پاسخ

با سلام
خیلی عالی و کاربردی هست مطالبتون