پیشنهاد اول در مذاکره باید چگونه باشد؟

اصول و فنون مذاکره , پیش مذاکره , مقالات
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵
بازدید : 451 بازدید
پیشنهاد اول در مذاکره باید چگونه باشد؟ پیش از اینکه پیشنهاد اول در مذاکره را بدهیم، لازم است قبل از هر چیزی اطلاعات کافی و پیشرفته ای داشته باشیم. همچنین بعد از جمع آوری اطلاعات باید بدانیم بدون اینکه ارزش مذاکره را زیر سوال ببریم، به برخی پیشنهاد اول چگونه پاسخ دهیم.
حال اگر من در شرایطی باشم که باید پیشنهاد اول در مذاکره را اعلام کنم چاره چیست و چه راهکارهایی وجود دارد. به همین دلیل ما اقداماتی را برای شما که می خواهید اولین پیشنهاد را اعلام کنید در نظر گرفتیم:

قدم اول:

چگونه باید پیشنهادی بدهیم که توافق صورت بگیرد؟ با دادن پیشنهادی گیج کننده شروع کنید؛ یعنی اظهار نظری که می دانید طرف مقابل قبول نخواهد کرد یا در پذیرفتن آن شک و تردید دارد.
اگر از ابتدا پیشنهادی دهیم که در ناحیه توافق باشد، همان ابتدا، توانایی درخواست مقداری که بین پیشنهاد ما و آستانه مورد قبول طرف مقابل باشد را از دست داده ایم. همچنین امکان چانه‌زنی نیز کاهش می یابد.
پیشنهاد اول در مذاکره باید چگونه باشد؟

قدم دوم:

حتما یک توجیه مناسب برای پیشنهادتان آماده کنید. هرچه نظرتان تهاجمی باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که طرف مقابل رنجیده شود. پس فکر گستاخی و تهاجم را از سرتان بیرون کنید.
اگر می خواهید با هجوم وارد شوید باید با استفاده از فن بیان حرفه ای انجام دهید در غیر این صورت مذاکره  و روابط مختل خواهد شد.
هر چقدر بیشتر روی پیشنهادات و چشم اندازهایمان ایستادگی و مقاومت کنیم، طرف مقابل ممکن است مورد تردید و چالش قرار گیرد. حتی ممکن است فرد مقابل به چانه‌زنی های بی مورد بپردازد.
آموزش مذاکره

قدم سوم:

قیمت هدف را بالا اما باید واقعی در نظر بگیریم. افرادی که قیمت هدف بالا اما واقع بینانه دارند، نسبت به افرادی که هدف معقول اما غیرواقع بینانه دارند، سریع تر به هدف می رسند.
قیمت هدف در پیشنهاد اولیه و در قیمت حاصل از مذاکره تاثیرگذار خواهد بود. افرادی که شخصیت محکمی دارند، تلاش بیشتری می کنند تا به هدف خود برسند. این اشتیاق سبب برانگیختگی آنها می شود و رفتار آنها را بیشتر تحریک می کند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد فرد مقابل و زمینه پیشنهادات آنها، باید آموزش های لازم زبان بدن و تیزحسی را هم جدی بگیرید.

قدم چهارم:

 در قدم چهارم باید از خود بپرسید چه نوع رابطه ای با طرف مقابل دارید؟ لازم است بررسی کنید تاکتیک و تحلیل روابط متقابل را به خوبی یاد گرفته اید یا نه.

 حتی بدترین مذاکره ها هم با استفاده از اصول شخصیت شناسی (DISC وMBTI ) نتیجه خوبی داده است. هر چقدر افراد را بهتر بشناسید و آنها را آنالیز کنید به راحتی می توانید پیشنهادات ارزشمند داده یا پیشنهادهای آنها را قبول کنید.

این مقاله هم مفید است
تمرین قبل از مسابقه فوتبال مانند تمرین قبل از مذاکره مهمترین کار می باشد
اصول و فنون مذاکره

قدم پنجم:

انعطاف پذیر بودن کمک زیادی به مذاکره خواهد کرد. هر چقدر ذهن نرم تری داشته باشید می توانید قیمت هدف خود را طوری پایه گذاری کنید که هم به نفع شما هم به نفع فرد مقابل باشد.
 فرامشو نکنید در نهایت هدف تمام مذاکره ها برد-برد است و هیچکس سهم بیشتری نخواهد داشت.
در انتها برای اینکه بتوانید پیشنهاد معقول بدهید یا انتظارات منطقی را بپذیرید باید اصول و فنون مذاکره و معامله را بدانید. هرگز بدون اطلاعات دقیق و کامل از موضوع، پیشنهاد اولیه را ندهید زیرا به ضررتان خواهد بود و امکان چانه‌زنی کاهش پیدا خواهد کرد. بهتر است مذاکره کننده یا فرد حرفه ای نظر اول را بیان کند. با این روش شما می توانید محیط مذاکره را کنترل کنید و قیمت هدف را بالا و پایین ببرید.
8
امتیاز :
پیشنهاد اول در مذاکره باید چگونه باشد؟
5 از 2 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

فاطمه نظیری چهارشنبه , ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ پاسخ

بسیار عالی

بهزاد چهارشنبه , ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ پاسخ

باسلام وتشکر از استاد بهرام پور خیلی عالی هست

شیوا هراتی یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

بسیار عالی

محمدرضا یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

از مقاله های پی در پی و جامعی که در اختیار می میذارید سپاسگزارم😍

علی عارفی یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

مفید و عالی. متشکرم.

کیمیا یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

خیلی خوب بود. ممنونم

mehdi یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

بسیار عالى و مفید بود.
ممنون از مطالب به روزتون

میثم محمدی یکشنبه , ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

بسیار عالی و البته کاربردی

سعادتى دوشنبه , ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

چقد خوب که حتی به نکات ریز هم توجه می کنید و مقاله منتشر می کنید.
ممنون