بازاریابی پنهان چیست؟

فروش , مقالات
بهمن ۱۸, ۱۳۹۵
بازدید : 956 بازدید

بازاریابی پنهان یا Stealth Marketing که شاخه ای دیگر از بازاریابی همهمه ای است، یکی از رایج ترین استراتژی های دنیای تبلیغات بوده که به وسیله آن آگاهی رسانی گسترده ای انجام می شود. این بازاریابی در برخی مواقع سرمایه کمی نیاز دارد اما به خاطر خلاقیتی که در آن به کار می رود؛ فروش و ارزش محصول را به طور غیرمستقیم افزایش می دهد.

روش های مختلفی برای ارائه این گونه بازاریابی ها وجود دارد که به طور معمول از فیلم های سینمایی یا افراد مشهور استفاده می کنند. در تکنیک بازاریابی مخفی، متخصصان قصد دارند خیلی نامحسوس محصول یا خدماتی را در بین مردم ترویج دهند و ذهن مخاطب را به سمتی که دوست دارند و به نفعشان است هدایت کنند.

اولین تبلیغ مخفی

در سال 2002، سونی اریکسون یکی از اولین شرکت هایی بود که تلفن همراه با دوربین دیجیتال را وارد بازار کرد. اما برای بازاریابی آن شک داشت که از کدام روش، برای جذب مخاطب و به وجد آوردن مصرف کنندگان استفاده کند. در نتیجه به جای استفاده از مجلات و رسانه های دسته جمعی از راهی جدید و نو به نام بازاریابی پنهان بهره برد که همه دنیا را به خود خیره کرد.
در این تبلیغ، 60 بازیگر در 10 کشور مختلف به شکل توریست ظاهر شدند و از مردم عادی درخواست می کنند که با گوشی سونی اریکسون ازشان عکس بگیرند.
بدین ترتیب این شرکت تلفن همراه، پایه گذار بازاریابی پنهان بوده که اکنون شرکت های بزرگ راه او را پیش گرفته اند.

 

بازاریابی پنهان چیست؟

 

بازاریابی پنهان در رسانه ها

یکی از مهمترین و رایج ترین نوع تبلیغات نامشهود، در تلویزیون است. برای مثال فرض کنید در سکانسی بازیگر تشنه شده و به سوپر مارکتی رفته و آب تهیه می کند. همین که قصد خرید برند خاصی را داشته باشد در حال تبلیغ محصول است. در واقع عوامل فیلم با همکاری شرکت های دیگر، کالاهای آنها را در فیلم و سریال خود تبلیغ می کنند و به طور غیرمستقیم، ذهن تماشاچیان را درگیر می کنند.

این مقاله هم مفید است
حالات دهان و لب در زبان بدن

افراد مشهور

در اکثر مواقع افراد مشهور مانند فوتبالیست ها، بازیگران و اشخاص تاثیرگذار در فیلم یا شرایطی خاص، پیراهن برند معروفی را می پوشند. شاید آنها در حال حرف زدن در خصوص مسائل دیگر باشند اما کسانی که به افراد معروف اهمیت می دهند و آنها را به عنوان الگو قبول دارند به سرعت جذب برند یا عکس روی لباس آنها شده و بدنبال آن می روند.

نقش بازاریابی پنهان در محتوا

گاهی افراد در محتواهای خود نقاط ضعف و مثبت محصول یا خدماتی را ارائه می دهند. اما اگر باهوش باشید متوجه می شوید در واقع قصد اصلی نویسنده محتوا، معرفی برند بوده و می خواهد ذهن شما را به سمت مشخصات مثبت برند جهت دهی کند. اینگونه تبلیغات را بیشتر در فضاهای مجازی مشاهده خواهید کرد.

 

نقش بازاریابی پنهان در محتوا

معرف در بازاریابی پنهان

تصور کنید می خواهید از فروشگاهی صابون بخرید اما بین 3 مارک شک و تردید دارید. در این شرایط به طور ناگهان فردی در کنارتان ظاهر شده و در مورد ویژگی های برند اولین صابون صحبت می کند. فرد شروع به حرف زدن می کند و بدون اینکه متوجه علامت خاصی شوید؛ می فهمید، وی فروشنده و بازاریاب برند بوده است.

این هم یکی دیگر از روش های بازاریابی مخفی است که افراد را برای ارائه غیرمستقیم محصولات، استخدام می کنند و در بیشتر فروشگاه های حضور دارند.

 

بازاریابی پنهان را بشناسید

 

کدام کسب و کار از بازاریابی پنهان استفاده می کند؟

شرکت های گوناگونی وجود دارند که از سال 2002 تکنیک های این بازاریابی را استفاده کردند و در فروش محصولات خود پیروز شدند.
کسب و کارهای کوچک برای رشد و ارتقای خدمات خود از این بازاریابی استفاده کرده و کسب و کارهای بزرگ برای جا انداختن و سمت و سو دادن افکار مخاطب از آن بهره می برند که در هر دو استراتژی جوابگو خواهد بود.

اگر می خواهید در بازاریابی فردی حرفه ای شوید باید در مذاکره، فن بیان و زبان بدن ماهر باشید. برای خواندن این مقاله ها فقط کافی است روی آنها کلیک کنید.

15
امتیاز :
بازاریابی پنهان چیست؟
5 از 8 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

بهزاد بهرام پور دوشنبه , ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ پاسخ

باسلام استاد بهرام پورمقالی بازاریابی پنهان شمارا مطاله کردم خیلی عالی بود مثالی که اشاره به نکات ضعف وقوت درکنار هم خیلی جالب بود ممنونم

فاطمه نظیری دوشنبه , ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ پاسخ

استاد ممنون از مقاله ی کاربرد تان خیلی به زبان ساده وفهم توضیح دادین سپاسگزارازشما

معصومه محمدی چهارشنبه , ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ پاسخ

با سلام
نکات کلیدی در رابطه با بازاریابی پنهان اشاره فرمودید.
با سپاس

Mehdi چهارشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

توضیحات کاملی بود . مرسی

Mona سه شنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

عالی بود، مقاله های بیشتری درباره این نوع بازاریابی برامون بذارید🙏
موفق باشید

ranjbaran چهارشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

به نکات ریزی اشاره کردید. ممنون بابت مطالب فوق العاده تان

تحصیلی چهارشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

حالا دیگه ما حواس‌مون به این ترفندها هست از این به بعد 😁

کیمیا پنجشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

چه تبلیغات جالب و جذابی. ممنونم

امیررضا محمدی یکشنبه , ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

سپاس از مقاله های مفید و کاربردی شما