بدنبال یک مذاکره موفق هستیم؟

مقالات
آذر ۱۲, ۱۳۹۵
بازدید : 310 بازدید

بدنبال یک مذاکره موفق هستیم؟

در این مقاله یک مذاکره موفق را بررسی خواهیم کرد. کسب اطلاعات قبل از جلسه مذاکره باعث ایجاد یک مذاکره موفق خواهد شد اما چگونه ؟؟

در مقاله قبلی آموختیم که چگونه یک رابطه دوستی با طرف مقابل مذاکره کننده ایجاد نماییم. (برای مشاهده کلیک کنید)

حال با پیدا کردن حدودی تیپ های شخصیتی طرف مقابل مذاکره کننده ما یک ارتباط دوستانه ای ایجاد نمودیم، هم اکنون باید قبل از آغاز جلسه مذاکره اطلاعات کسب نماییم.

کسب اطلاعات یعنی ما بدانیم طرفمان دقیقاً  چه می خواهد و ما دقیقاً چه می خواهیم، یعنی مشخص نماییم خواسته او و خواسته ما چیست و نقطه های اشتراک ما کجا می باشد و سر آنها به توافق برسیم.

در یک مذاکره برای داشتن یک مذاکره موفق ما باید خودمان را به طرف مقابلمان بقبولانیم. یعنی در مذاکره جوری صحبت نماییم که طرف مقابل ما را بپذیرد و برای او اثبات شود که با طرفی وارد مذاکره شده است که اطلاعات کافی را دارد و به مذاکره مسلط می باشد و در نهایت یک مذاکره کننده موفق می باشد.

به این نکات هم باید توجه داشته باشیم که در مذاکره ما باید از جملات مثبت استفاده کنیم و با خودمان درگیر نماییم یعنی از جملاتی استفاده کنیم که با انرژی مثبت و او نباشد استفاده از ما بطور مثال: ((بیایید با هم کار کنیم))

در ادامه ما با الویت بندی هایی که از قبل انجام داده ایم می توانیم با چاشنی قرار دادن گوش دادن یک مذاکره موفق داشته باشیم. باز هم اشاره به این نکته می نمایم که با حرف زدن انسان امتیاز می دهد و با سکوت نمی تواند حرف بزند پس دقت داشته باشیم که باید خوب گوش کنیم و خوب یادداشت نماییم.

در این مقاله نکات ریز و کوچکی برای داشتن یک مذاکره موفق ارائه نمودیم.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید