تشخیص یا تحلیل مسئله

مقالات
دی ۱۳, ۱۳۹۵
بازدید : 268 بازدید

تشخیص یا تحلیل مسئله

اشتباه ما در تشخیص مسئله می باشد یا تحلیل مسئله؟ در این مقاله به بررسی یکی از مشکلات ما در مذاکره  می پردازیم. اشتباه در تشخیص یا تحلیل مذاکره.

احتمالاً بارها برایمان پیش آمده که در گفتگو های روزمره و یا در محل کار و یا خانواده بحثی ایجاد شده است که از طرف ما کاملاً موضوع واضح و قابل فهم است ولی طرف مقابلمان متوجه نمی شود.

تشخیص و تحلیل کردن در گفتگوهای ما بسیار تاثیر گذار می باشد و معمولاً ما در تحلیل مسئله مشکل داریم زیرا از دید خود به قضیه نگاه می کنیم برای برطرف نمودن این مشکل بهترین راهکار تعیین نمودن چارچوب هایی می باشد که در مذاکراتمان قرار می دهیم تا بدون برداشت شخصی موضوع را حل نمائیم.

همیشه باید این موضوع را در نظر بگیریم که ذهن ما در برداشت طرف مقابلمان یا صحبت های هر کسی کاملاً منفی می باشد و این ذات ذهن می باشد. برای مثال می توان چند جمله را بعنوان مثال عنوان نمود: ما همیشه برای شمارش اعداد از یک تا چهار حداقل یک بار تنفس می کنیم، چه اتفاقی افتاد؟ در حال حاضر ذهن ما دنبال نقص این مثال بود و تلاش برای این انجام می دهد که از دید منفی نگاه نماید، شما هر مثالی بشنوید، ابتدا ذهن تلاش می نماید که اثبات کند که خلاف این است و از دید منفی نگاه کند. پس برای تشخیص یک مسئله و سپس تحلیل آن ما نباید به ذهنمان اجازه منفی نگری بدهیم چون مطمئناً می خواد خلافش را اثبات نماید. یعنی اگر طرف مقابل ما انسان راستگویی باشد، ذهن ما می خواهد تلاش کند که این فرد انسان دروغ گویی می باشد.

در این مقاله به مقدمه برای اثبات این که معمولاً در تشخیص و تحلیل مسئله ما اشتباه می کنیم پرداختیم و در مقالات بعدی بطور مفصل به این مسئله و چارچوبهای آن خواهیم پرداخت.

2
امتیاز :
تشخیص یا تحلیل مسئله
3.69 از 13 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید