تعریف مذاکره با روش فوتبال

تعریف و انواع مذاکره , مذاکره , مقالات
آبان ۱۸, ۱۳۹۵
بازدید : 416 بازدید

در این مقاله قصد داریم شما را با تعریف مذاکره در باب ورزش فوتبال آشنا کنیم. برای درک راحت و آسان، مذاکره را به بازی فوتبال تشبیه کردیم و می خواهیم شما را با ابتدایی ترین قوانین مذاکره و فوتبال رو به رو کنیم.
قوانین ابتدایی فوتبال همان اصول اولیه ای است که پیش از یک مسابقه وضع می شود، درست مانند برنامه ریزی قبل از مذاکره که یکی از مهمترین قسمت های مذاکره است.
پس به یاد داشته باشید اهمیت اصول و فنون مذاکره کمتر از قوانین بازی فوتبال نیست.

 

قوانین بازی فوتبال

 

مذاکره چیست؟ چرا برنامه ریزی قبل از مذاکره اهمیت دارد؟

مذاکره به بحث و گفتگو بین دو فرد، دو گروه یا دو سازمان گفته می شود که قصد دارند برای حل تعارض، پیشبرد، توافق یا داد و ستد جلسه برگزار کنند.
اتفاقی که پیش از مذاکره می افتد و مهمترین بخش مذاکره محسوب می شود، برنامه ریزی قبل مذاکره بوده و مانند بازی فوتبال به تاکتیک احتیاج دارد.
هر چقدر این تاکتیک ها دقیق و منسجم تر انتخاب شوند درصد موفقیت و برد بالاتر خواهد بود.
حال فرض کنید قرار است برای مسابقه چند روز آینده تیم فوتبالی آماده رقابت شود.

برای بازی با تیم مقابل و پیروزی، ابتدا لازم است تاکتیک ها توسط مربی و چیدمان تیم بر اساس آنالیزکنندگان انجام شود و بعد از نتایج به دست آمده بازیکنان شروع به تمرین کنند.
روزی یک جلسه دو ساعته یا جلسه ای یک ساعته برای تمرین، بسته به نوع انتظارات و خواسته ها کافی است.

به یاد داشته باشید با آنالیز کردن تیم حریف می توانید نقاط ضعف و قوت را بدست آورید و روی آنها تمرکز کنید تا بتوانید بهتر در زمین بازی از تکنیک ها استفاده کنید.
این موضوع با جلسه مذاکره تشابه دارد و باید قبل از مذاکره با آنالیز کردن طرفین و موضوع مذاکره، پیروزی را ازآن خودتان کنید.

این مقاله هم مفید است
جملاتی برای شروع سخنرانی

 

مذاکره

 

آیا مذاکره با استعداد ذاتی رابطه مستقیم دارد؟

در تحقیقات انجام شده و بر اساس نظرات بزرگان، برای اینکه یک مذاکره کننده قوی و حرفه ای باشید لزومی به استعداد ذاتی یا مادرزادی نیست.
هیچ کدام از بزرگان مذاکره در جهان از ابتدا در این زمینه استعداد مادرزادی نداشته اند و فقط با تمرین منسجم و مکرر به مذاکره کننده ای بنام و مشهور تبدیل شده اند.
در واقع تمرین اصولی، یکی از مهمترین سکوی پرتاب این افراد بوده و آن را جدی گرفته اند.

بنابراین اگر می خواهید یک مذاکره کننده بی رقیب و صاحب نام باشید تمرین کردن را فراموش نکنید.

 

تمرین کردن

 

در مسابقات فوتبال نیز به همین شکل است. برای بهترین بازیکن جهان شدن هم استعداد ذاتی کافی نیست بلکه تمرین و پیدا کردن نقاط ضعف انسان نقش مهمی خواهد داشت.
برای ورود به هر عرصه شغلی چه مذاکره چه فوتبال آزمون و خطا لازمه موفقیت است و تا زمانی که برای اولین بار در زمین رقابت قرار نگیرید
و با آن مواجه نشوید به تجربه و شناخت کافی نمی رسید.

برای مثال روزی در یک روزنامه ورزشی مطلبی خواندم، مصاحبه ای از علی دایی بود و می گفت که من استعداد علی کریمی را نداشتم و فقط و فقط با تمرین زیاد توانستم به این عناوین و نایب قهرمانی مسابقات فوتبال اروپا برسم و در همان مصاحبه اعلام کرد، اگر علی کریمی با این استعداد ذاتی بیشتر تمرین می کرد، خیلی راحت می توانست به بهترین جایگاه برسد، پس از این مصاحبه می توانیم به قدرت تمرین پی ببریم و از آن استفاده کنیم.

 

تعریف مذاکره با روش فوتبال

 

تمرین قبل از مذاکره چه تاثیراتی دارد؟

هر چه بیشتر تمرین کنید شانس پیروزی شما افزایش خواهد یافت.
طبیعتا هر چقدر وقت بیشتری برای یادداشت برداری، تحقیق و پژوهش بگذارید با اعتماد به نفس بالاتری می توانید وارد جلسه شوید.
دقیقا مانند زمانیکه بازیکنان فوتبال با درنظر گرفتن نقاط مختلف حریف، می دانند کجا و در چه شرایطی با استفاده از تکنیک ها بازی را در دست بگیرند.

این مقاله هم مفید است
توصیه هایی برای مذاکره تجاری

سعی کنید متن نهایی مذاکره را برای خود یا مقابل خانواده و دوستانتان تمرین کنید و خود را به چالش بکشید تا ضعف های خود را بشناسید و آنها را قبل از جلسه اصلی رفع کنید.
با این روش بدون استرس و تسط کامل در مقابل طرفین مذاکره قرار خواهید گرفت.

در آخر اگر برای بار اول در جلسه ای به عنوان مذاکره کننده دعوت شدید قبل از آن روزانه یک ساعت یا دو ساعت تمرین کنید.
موضوع مورد بحث را از دیدگاه های مختلف سرچ کرده و بررسی کنید.
به سراغ پادکست، ویدیو و منبع های معتبر رفته تا بتوانید حین مذاکره در خصوص منابع هم صحبت کنید. این عمل در واقع حرفه ای بودن شما و اعتبار کلام شما را نشان می دهد.

6
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید