دید مذاکره کننده

مقالات
دی ۱۴, ۱۳۹۵
بازدید : 363 بازدید

دید مذاکره کننده

در این مقاله به دید مذاکره کننده می پردازیم، برای یک مذاکره طرفبن مختلف با چه برداشتی به مذاکره می آیند و چه خواسته ای دارند.

این دید ها و دریچه ها به کمک می نماید تا بدانیم که هر طرف مذاکره کننده از یک زاویه به موضوع نگاه می کند و نباید انتظار داشته باشیم که همه مثل هم نگاه کنیم، دید ها و برداشت ها زیاد می باشد که در این مقاله برای آشنایی به تعدادی از آنها اشاره خواهیم نمود.

 

دریچه شخصیت:

این نوع برداشت معمولاً یک برداشت منفی از شخصیت طرف مقابلمان می باشد که بیشتر از روی شناخت ما نمی باشد بلکه از روی برداشت ما که امکان هم دارد اشتباه باشد انجام گردیده و می توان با جمع آوری اطلاعات و اطمینان نکردن به حدس های خودمان آن را اصلاح نمود.

 

دریچه هویت:

خلاف دریچه شخصیت می باشد و وقتی ما معمولاً برداشتمان از طرف مقابل بد می باشد و منفی نگاه می کنیم طبیعتاً خود را یک انسان خوب و مثبت در نظر می گیریم.

 

دریچه نتیجه:

هر دو طرف مذاکره کننده برای دستیابی به نتیجه ای مذاکره را آغاز می نمایند و هر کدام برای خودشان یک نتیجه را در نظر گرفته اند و تلاش می کنند که به آن دست پیدا نمایند.

 

دریچه منافع:

از دیگر دید مذاکره کننده می توان به منافع مذاکره برای دو طرف اشاره نمود که در پایان بدنبال رسیدن هر دو طرف به منافع می باشد. فرق این برداشت با دریچه نتیجه این است که در این حالت قصد بر این است که هر دو طرف به منافعشان برسند و در نتیجه، هر کس فقط فکر پیروزی خود می باشد.

 

دریچه قانون:

این دید مذاکره کننده موفق نیست، زمانی که شما در مذاکرات از دید قانون به قضیه نگاه کنی، نا خودآگاه دست و بال خود را می بندیم.

این مقاله هم مفید است
مراحل مذاکره

 

دریچه قدرت:

یک دید بسیار خطرناک که چه کسی در مذاکره قوی تر می باشد، این دید باعث یک مذاکره برنده – بازنده خواهد شد که طبیعتاً هر کس قوی تر باشد پیروز خواهد شد.

 

دید مذاکره کننده را بطور محدود گفتیم تا بدانیم هر کس آنطور که بخواهد به موضوع نگاه می کند.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید