زبان بدن – سر

زبان بدن , مقالات
مرداد ۱۵, ۱۳۹۶
بازدید : 863 بازدید

زبان بدن – سر

در این مقاله به زبان بدن – سر می پردازیم.

سر اندام مهمی در زبان بدن است.

سر می تواند رهبر و تعیین کننده ی جهت عمومی بدن باشد و اندامی حیاتی و مهم است که مغز را در بردارد.

پس سر هم در زبان بدن و هم در پاسخ های دفاعی، نقشی بسیارتعیین کننده دارد.

 

زبان بدن - سر

 

سر یک فرد، بخاطر ساختار بسیار انعطاف پذیر گردن، قابلیت چرخیدن، جلو رفتن، کج شدن، و عقب و جلو رفتن را دارد.

تمام این حرکت ها معنادار هستند و همراه با علائم دیگر، معانی خاصی دارند که باید شناخته شوند.

سر معمولاً دارای مو، گوش ها، چشم ها، بینی، و یک صورت است که اثرات ماهیچه ای قابل دید و پیچیده ای نسبت به دیگر قسمت های بدن دارد.

صورت، دست ها و چشمان ما قوی ترین بخش های بدن در رساندن پیام زبان بدن هستند.

هنگام تقابل دست ها با سر، سر حرکت کرده و با پیام های بیشماری مواجه می گردد که می توانند آگاهانه یا غیر آگاهانه باشند.

 

مقاله مذاکره را مشاهده کنید

 

تکان دادن سر

سر توافق تکان دادن سر وقتی اتفاق می افتد که دعوت به پاسخ دادن می شویم و یا داوطلبانه چیزی را گوش می دهیم. این تکان دادن به بالا و پایین بردن سر هم تعبیر می گردد. اینکار را هنگام صحبت کردن با شخصی به صورت رو در رو، به راحتی می شود دید. اما آیا ما همیشه برای تعیین چیزی یا نشان دادن به یک گروه از تکان های ریز سر استفاده می کنیم؟
تکان آرام سر سر

گوش دادن و توجه کردن

این می تواند یک علامت جعلی باشد. از آنجاییکه برای هریک از علامت های زبان بدن باید یک خوشه ازعلائم را به همراه داشت، پس نمی شود به یک علامت تکیه کرد. به مرکز چشم ها نگاه کنید تا اعتبار تکان دادن های آرام سر را دریابید.

تکان سریع سر

سر

عجله و بی قراری

تکان دادن شدید سر نشان می دهد که شنونده حس می کند گوینده دارد زیاد وقت می گیرد. تکان دادن سریع سر روی استیج یا پشت دوربین توسط مجری یعنی وقت تمام شد.

سر را بالا گرفتن سر

خنثی بودن، هشیاری

سر را بالا نگاه داشتن نشان دهنده ی توجه شنونده است و معمولاً با افکار ناگهانی و از پیش آماده نشده و یا فقدان تقارن همراه می باشد.

سر را خیلی بالا گرفتن

سر در اولویت بودن، نترس بودن و تکبر

بخصوص اگر دست روی چانه باشد.

کج کردن سر به یک طرف

سر عدم تهدید، تفکر و اطمینان

نشانه ی علاقه و یا حساس بودن که سطح اعتماد را نشان می دهد. کج کردن سر می تواند نشانه اندازه زدن چیزی  و یا تغییر چشم انداز چیزی توسط چشم ها باشد. کج کردن گردن هم نشانه ی اعتماد است.

سر را جلو کشیدن و رو به بالا نگاه داشتن

سر/بدن

علاقه، واکنش مثبت

سر را به جلو و به سمت شخصی یا چیزی کشیدن یعنی علاقه. این قانون درباره ی لم دادن قسمت بالایی بدن هم صادق است این حرکت می تواند به منزله ی کم کردن فاصله تا شخص مقابل باشد. سر را به جلو کشیدن با سر را به پایین کج کردن فرق دارد.

سر را به پایین کج کردن

سر انتقاد، اذیت کردن

سر را به طرف پایین کج کردن در جهت یک شخص علامت انتقاد و یا قبول نداشتن فرد از یک دیدگاه است.

سر تکان دادن

سر عدم توافق تکان دادن سر به دو طرف نشانه ی عدم توافق و باور نکردن است. اگر این حرکت کوچک باشد، نادیده گرفته می شود، بخصوص در گروه هایی که برای پذیرش از سکوت استفاده می کنند.
تکان دادن محکم سر سر عدم توافق قوی

قدرت حرکت سر با قدرت احساسات رابطه دارد و اغلب به نیرویی مربوط است که شخص برای رساندن پیامش به گیرنده بکار می برد. این علامت بسیار قدرتمندی است و عمداً برای نشان دادن اهمیت شخصی بکار می رود.

سر را پایین کشیدن(در پاسخ به گوینده یا یک درخواست)

سر

منفی، بی علاقه گی

پائین کشیدن سر نشانه ی رد کردن یک درخواست یا ایده است، مگر اینکه سر بنا به هدفی مثل خواندن یک یادداشت و غیره پایین کشیده شده باشد. در پاسخ به انتقاد نشانه ی اشتباه کردن و یا احساس شرمندگی است.

پایین آوردن سر در حال انجام یک فعالیت سر اشتباه و خسته گی

پائین آوردن سر نشانه ی اشتباه و شرم است. احساساتی مثل مقاومت در پایین آوردن سر در ورزش و فعالیت های رقابتی دیده می شود. پائین آوردن سر و قوز کردن شانه ها و کمر افزایش ضعف را در آن لحظه نشان می دهد.

بالا دادن چانه

سر

غرور، تکبر و اعتماد به نفس

بسیار شبیه به خیلی بالا دادن سر است و طبیعتاً باعث تغییر زوایای سر و گردن می شود که علامت قدرت، غرور، تکبر و مقاومت است. محکم بالا بردن چانه مثل موارد جالب دیگر در بدن باعث پهن شدن شانه ها می شود. و این اثرات ترکیبی شخص را تنومند تر نشان می دهند. برافراشته گی گردن هم نشانه ی اعتماد به نفس است. برای همین بالا دادن چانه نوعی تشویق برای شجاع بودن فرد در نظر گرفته می شود.

گوش دادن بصورت فعال

سر/صورت

توجه، علاقه و جذب شدن

وقتی افراد بصورت فعال و پاسخگو به چیزی گوش می دهند، این را می شود از حالت صورت و حرکات سرشان فهمید. سر و صورت بصورت متناسب و ویژه به شرایط پاسخ می دهند. تکان دادن سر با حرفی که گفته می شود، ارتباط دارد. لبخند زدن و حالات دیگر هم همینطور. سر را می شود به طرفین خم کرد. سکوت هم در جذب معانی بکار می رود. نگاه هم می تواند در طول صحبت های یک فرد خیره و متمرکز بوده و یا نگاه به پایین باشد.

این مقاله هم مفید است
چرا افرادی که وابسته به اصول اخلاقی هستند، مذاکره کنندگانی می شوند که اصول اخلاقی را رعایت نمی کنند؟

 

در این مقاله به زبان بدن – سر پرداختیم

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

باربد یکشنبه , ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ پاسخ

با تشکر از مقاله کامل و جامع

فاطمه نظیری سه شنبه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ پاسخ

بسیار عالی

رضا بهرام پور سه شنبه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ پاسخ

خیلی عالی