سه کاربرد اصلی زبان بدن

زبان بدن , مقالات
مرداد ۲۱, ۱۳۹۷
بازدید : 481 بازدید

زبان بدن در کل چیست و به چه چیزهایی در اطراف‌مان می‌پردازد؟ کار اصلی‌اش چیست؟
خب! ما از حرکات، نشانه‌ها و ژست‌های بدن به سه روش اصلی استفاده می‌کنیم:
به عنوان کد یا دستورالعمل، به‌ عنوان تأکید کننده یا به‌عنوان نشانه.

 

1) زبان بدن به‌ عنوان کد یا دستورالعمل

مشاغل یا شرایط خاصی وجود دارند که زبان بدن در آنها به‌ عنوان جایگزین حرف و کلام استفاده می‌شود. در شرایطی که ارتباط کلامی تأثیرگذار نباشد، حرکات بدن را می‌توان به‌ منظور تقویت اطلاعات برای دیگران به‌ کار برد؛ مثلاً پیش از پرواز هواپیما، مهماندار با حرکاتش نشان می‌دهد که خلبان قصد انجام چه کاری را دارد.
در مسابقات مختلف، از تیک‌ تاک برای تغییر زمان استفاده می‌شود (که رمز خاص و مربوط‌ به آن مسابقه است) بسیاری از ورزش‌های مختلف مجموعه حرکات مخصوص به خودشان را برای بدن دارند که مختص آن رشته است و در زمینه‌های دیگر معنایی ندارد. داوران بیشتر رشته‌های ورزشی از نشانه‌های دست و بازوی خود استفاده می‌کنند و گاهی هم پرچم‌هایی را تکان می‌دهند.

 

2) زبان بدن به‌ عنوان تأکید کننده

در شرایط دیگر، زبان بدن برای جلب‌ توجه به یک چیز به‌ کار می‌رود. شخص ارائه‌ کننده می‌تواند از دست و بازویش مثل تیک‌آف هواپیما استفاده کند و رشد اشکال سال بعد را نشان دهد. بسیاری از ما از سمبل‌های خاصی برای تأکید کردن در محل زندگی‌مان استفاده می‌کنیم.
تأکیدکننده‌ها انواعی دارند؛ به‌ویژه در دنیای تجاری با آگاهی از برندهای جورواجور. به همه چیزها و آیتم‌هایی که قرار است دسته‌بندی شوند،
از پوشاک گرفته تا گواهی‌ها و مدارک‌ و تقدیر نامه‌ها، از کیف‌های پول و اسناد گرفته تا گجت‌ها و ابزار و آلات، نگاه کنید. همه اینها سرنخ‌هایی درباره کسانی است که با آنها سروکار دارید، درحالی‌که به‌شکل مطلق نیستند، می‌توانند تکه‌های کوچکی از اره‌مویی باشند که برای ساختن یک صحنه کامل از آن استفاده می‌شود.

این مقاله هم مفید است
عواقب مثبت و منفی اختلافات در سازمان ها

 

سه کاربرد اصلی زبان بدن

 

3) زبان بدن به‌ عنوان نشان‌ دهنده

زبان بدن مثل سطحی اضافی از تفسیر و تعبیر است که می‌تواند کلمات گفته‌ شده را تأیید یا رد کند.
حتماً کسانی را دیده‌اید که به زبان «بله» می‌گویند و در همین‌ حال، سرشان را به نشانه نفی تکان می‌دهند. این شیوه برای معانی دیگر نیز به‌کار می‌رود؛ مثلاً ممکن است «نه» بشنوید و در همین‌حال، سرشان را به نشانه «بله» گفتن تکان دهند؛ این نوع ناهماهنگی بین کلمات گفته‌ شده و زبان بدن را وقتی می‌بینیم که مردم برای انجام‌ دادن کاری که دوست ندارند، تحت‌ فشار هستند.

چنین اتفاقاتی با بالا انداختن شانه انجام می‌شود که معمولاً یکی از این دو چیز را نشان می‌دهد: بین بله یا نه گفتن، تصمیم قاطع گرفته نشده یا تقابلی با کلمه گفته‌ شده بله وجود دارد.

 

زبان بدنتان درباره شما چه میگوید؟

 

فقط مرگ قابل مذاکره نیست!

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید