تاثیر ظاهر آراسته در مذاکره

زبان بدن , مقالات
مهر ۲۹, ۱۳۹۷
بازدید : 564 بازدید

«تن آدمی شریف است به جان آدمیت    نه همین لباس زیباست نشان آدمی»

 

آیا به راستی لباس زیبا نشان آدمیت نیست؟ آیا ما می توانیم براساس اطلاعات و یا نظر شخصی خود در مورد دیگران قضاوت کنیم؟ آیا ظاهر آراسته در نتیجه مذاکره بی تاثیر است؟

اصول و آداب اجتماعی به ما می گوید که برای گذاشتن یک تاثیر مثبت در هر مذاکره ای باید ظاهری آراسته داشته باشیم. لزومی ندارد که لباس های مارک دار و گران قیمت بپوشیم. اما استفاده از لباسی تمیز و مرتب به همراه هماهنگی رنگی بین اجزایش می تواند نشان دهنده اعتماد به نفس، میزان درآمد، سطح اجتماعی و.. ما باشد.

 

 

تاثیر ظاهر آراسته در مذاکره

 

اما می توانیم فقط به صرف ظاهر شیک و مرتب در مورد شخصیت افراد قضاوت کنیم؟

قطعا همان طور که می دانید قضاوت کردن صرفا با ظاهر افراد کار عبث و اشتباهی است. زیرا این معیارها کاملا شخصی است. به طور مثال شما ممکن است از صدای بلند و رفتارهای هیجانی خوشتان نیاید. این امر یک سلیقه شخصی شماست که نمی توان آن را به کل جامعه پوشش داد و در مورد شخصیت افراد قضاوت کرد و آن ها را مورد انتقاد قرار داد. برای قضاوت بهتر است از رفتارهای استاندارد و عرف معمول در جامعه استفاده کرده و با آن ها بسنجیم.

 

نحوه پوشش و ویژگی ظاهری مذاکره کننده

 

موقعیت سنجی

 

نکته مهم دیگر رعایت پوشش فرد با موقعیت محلی است که قصد رفتن به آنجا را دارد. به طور مثال، یک تی شرت ممکن است برای پیک نیک مناسب باشد اما برای یک اداره پوشش مناسبی نیست.

یک لباس سنتی برای کسی که به مسجد می رود یک معنی می دهد و برای کسی که به بازی فوتبال بچه ها می رود یک معنی دیگر.

شوخی و خنده های بلند و زدن به پشت فرد در جشن بازنشستگی نشان از شادی و سرحالی فرد مقابل دارد، اما در مراسم تشییع سوال برانگیز خواهد بود.

ظاهر متفاوت، آرایش تند، مدل موی نامناسب و رفتارها و حرکات متفاوت با عرف جامعه می توانند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • دنبال جلب توجه باشد
 • فاقد شعور و عقل کافی باشد
 • خود محور و بی اعتنا به دیگران باشد
 • تلاش می کند نشان دهد نظر دیگران برایش اهمیتی ندارد
 • اطلاعی ندارد چگونه لباس بپوشد و یا رفتار کند
 • در حال تقلید از فردی است که او را می ستاید
 • اولویت اول او راحتی و آسودگی است
 • لباس مناسب برای آن موقعیت ندارد

 

 

 

روزی جلسه ای داشتیم و با توجه به عقب افتادن جلسه قبلی موفق به رفتن به منزل و تعویض لباس نشدم، ابتدای جلسه به همه توضیح دادم که چرا این اتفاق افتاده است.

این مقاله هم مفید است
سیستم عامل فوق العاده ی مغز شما

اما اگر هم توضیح نمی دادم آنها می توانستند از طرز صحبت کردن و حرکات من اکثر احتمالات را حذف کنند.

من نه دنبال جلب توجه بودم، نه خود محور بودم و نه متمرد

موارد دیگر نیز با توضیحات من حذف شدند و انها دریافتند که من لباس مناسب برای این جلسه اداری بسیار مهم را در اختیار نداشته ام!

درسی که از این اتفاق می گیریم اینست: زمانی که پوشش یا رفتار فردی در یک موقعیت نامناسب به نظر می رسد، آن را بنویسید اما سریع نتیجه گیری نکنید.

سعی کنید دلایل احتمالی را با پرسیدن از خود فرد یا شخص سوم و یا شناسایی رفتار او در یک موقعیت دیگر متوجه شوید.

این مثال به ما نشان می دهد که باید همه ی احتمالات و اطلاعات را جمع آوری کرده و سپس به شناسایی و تحلیلشان بپردازیم، و از اینکه یک خصوصیت نشان دهنده چندین مورد باشد نا امید نشویم. چون اگر صبور باشیم بزودی مشخص می گردد که بسیاری از موارد با الگو و اطلاعات ما نمی خوانند، بنابراین حذف شده و تنها یک مورد باقی می ماند.

 

 

 

یادتان باشد همیشه اتفاق های پیش آمده آنگونه که به نظر می رسند، نیستند.

 

به طور طبیعی شاید همه ی ما فکر کنیم پوشیدن لباس رنگ روشن و براق به همراه یک کلاه بزرگ برای یک خانم چاق اصلا انتخاب مناسبی نیست و زنی که این گونه لباس می پوشد، قطعا به دنبال جلب توجه است!

اما امکان دارد دلایل دیگری هم وجود داشته باشد که ما از آن ها اطلاعی نداریم، مثلا اینکه او از رنگ های روشن خوشش می آید، یا انگیزه ی کاملا متفاوت دارد.

بعضی افراد ظاهرهای عجیب و نامتعارف را عمدا دوست دارند تا نادیده گرفته شوند.

شاید این زن هم اینگونه فکر می کند و انتخاب رنگ روشن لباسش هم با همین هدف باشد تا توجه افراد را از بدنش پرت کند، برای او این لباس مانند یک استتار می ماند.

شاید هم زن از این سبک لباس پوشیدن خوشش نمی آید، اما به دلایل دیگر همچون هدیه ی شوهرش پوشیده است، در اخر شاید هم او واقعا فردی است که از پوشیدن لباس های مجلل و براق لذت می برد.

 

 

 

 

کلام آخر:

خصوصیات ظاهری یکی از تکه های اصلی و مهم پازل برای شناسایی شخصیت افراد هستند، اما باید به یک نکته ظریف و مهم اشاره کرد که امکان دارد دلایل مختلفی در پس هر ظاهر باشد که ما اطلاعات چندانی از آن ها نداریم.

ما نمی توانیم صرفا با توجه به خصوصیات فیزیکی افراد در مورد شخصیتشان قضاوت کنیم، زیرا این خصوصیات در شرایط مختلف، تغییر می کنند و گاهی معانی متفاوت و متضادی نسبت به یکدیگر پیدا می کنند.

این مقاله هم مفید است
گزارش جلسه پنجم دوره جامع هوش مالی یک

البته این مسئله هم وجود دارد که برخی از خصوصیات ظاهری آنقدر روشن و آشکار هستند که می توان نتیجه قطعی از آن ها گرفت، اما اگر به دنبال یک الگوی اصیل و درست برای نتیجه گیری نروید و فقط با توجه به چند دلیل ساده در مورد رفتار آنها قضاوت کنید، مطمئن باشید که قضاوتتان اشتباه است.

معمولا در این شرایط برای درک بیشتر خصوصیات فرد باید به زبان بدن، شرایط محیط و.. هم توجه کرد.

شما هم به مانند ما قطعا جملاتی با این سبک و سیاق را زیاد شنیده اید:

«هر کسی که در فضای داخل خانه عینک افتابی می زند، فرد صادقی نیست»

«هر کسی زیر ناخن هایش چرکی است فردی کثیف و نامرتب است»

این قضاوت ها کاملا اشتباه است!

فردی که در داخل خانه عینک افتابی می زند شاید فکر می کند اینگونه خوش تیپ تر است، ممکن است می خواهد چشمان کبودش را پنهان کند، شاید هم چشمانش به نور حساس باشند، ممکن است فردی سرکش باشد و یا در حالت بسیار ساده فردی فراموشکار است.

برای درک و قضاوت درست باید به دنبال نشانه های دیگر هم باشید و تنها به یک یا چند دلیل ساده در مورد افراد قضاوت نکنید.

 

 

 

 

یک تجربه جالب دیگر را که یکی از دوستانم برایم بازگو کرده، در ادامه برایتان شرح خواهم داد: «یک روز که پدر دوستم در حال عبور از لابی اداره بوده، فردی را با موهای کم پشت، کثیف و شانه نشده می بیند. این آقا لباس هایی چروک بر تن داشته و کفش های کتانی پوشیده است.

پدرش تعجب می کند که چرا این فرد اینجاست و چگونه توانسته از واحد حراست شرکت عبور کرده و وارد شرکت شود!

اما، دقایقی بعد رییسش او را صدا زده تا به اتاقش برود. زمانی که وارد دفتر مدیر می شود، فرد نامرتب لابی را در دفتر می بیند. مدیر ایشان را به عنوان مالک جدید شرکت به پدر دوستم معرفی می کند!

بنابراین همان طور که گفته شد، نمی توان به چند دلیل ساده در مورد شخصیت و موقعیت افراد نظر داد.

نکته ی مهم دیگر که باید بدان اشاره کرد: داشتن ظاهر آراسته صرفا به لباس و پوشش ظاهری ما گفته نمی شود،حالت های چهره و زبان بدن مناسب و.. هم از ویژگی هایی است که برای تاثیر گذاری مثبت در مذاکره باید بدان توجه کرد. بیش از صد نوع مختلف از خصوصیات ظاهری وجود دارد که با عنوان های زیر طبقه بندی شده اند:

 • خصوصیات جسمانی( بدن، چهره، حدود، پوست و ناتوانی ها یا موارد غیرعادی جسمانی)
 • زیورالات و جواهرات
 • آرایش
 • وسایل
 • پوشش
 • تغییرات انتخابی بدن
 • بهداشت
3
امتیاز :
تاثیر ظاهر آراسته در مذاکره
10 از 1 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید