عزت نفس چیست؟

مقالات
دی ۱۸, ۱۳۹۵
بازدید : 158 بازدید

عزت نفس چیست؟

در این مقاله به عزت نفس خواهیم پرداخت تا بتوانیم در مذاکره های پیش رو با عزت نفس بالایی به یک مذاکره موفق فکر کنیم.

عزت نفس همان سلامت ذهن  یا حرمت نفس می باشد، یعنی باور کردن خودمان بهمراه احترام گذاشتن به خودمان تعریف نمود.

حواسمان باشد که به اعتماد به نفس کاذب روی نیاوریم که این مورد به هیچ وجه توصیه نمی شود و بیشتر کسانی که عزت نفس پایینی دارند می خواهند پایین بودنش را با کاذب بودنش پر کنند.

عزت نفس و رفتار و کارهای ما کاملاً بهم مربوط می باشند، هر چقدر کارهای ما برای بهبود و پیشرفت ما باشد مشخصاً بر روی ذهن ما هم تاثیر گذار خواهد بود و در همه مراحل زندگی تاثیر می گذارد که این خود باعث بالا رفتن و حتی بالعکس آن باعث کاهش و پایین آمدن عزت نفس ما می شود.

شلید برایمان پیش آمده باشد که در کودکی توسط هم بازیانمان تحقیر شده ایم، شاید در کنار خانواده و خواهر و برادرمان همیشه ما مورد سرزنش قرار گرفته ایم و یا در مدرسه معلممان انگشت تحقیرش همیشه به صورت ما بوده است که تمام این دلایل باعث می شود که ما از عزت نفس پایینی برخوردار باشیم.

 

راه های افزایش عزت نفسمان

ما اگر بلد باشیم و یا یاد بگیریم که چگونه انتقاد کنیم و نقد دیگران را درست و بدون تحقیر و سرزنش انجام دهیم می توانیم باعث پیشرفت و افزایش در خودمان بشویم.

تعریف از دیگران مانند سبدی می باشد که ما هر بار که از کسی تعریف و تمجید می نمائیم، مقداری هم سبد خود را پر می کنیم و با این کار هم باعث افزایش عزت نفسمان می شویم.

هیچ گاه دیگران را قضاوت و پیش داوری نکنیم، این کار باعث می شود که ما بطور کاذب عزت نفسمان بالا برود و به خودمان اجازه دهیم دیگران را قضاوت نمائیم و در مذاکره هم نباید پیش گویی کنیم.

این مقاله هم مفید است
9 کلک در زبان بدن برای بهبود مهارت های مذاکره مان

در باره عزت نفس سطر ها و صفحات می توان نوشت، ما به همین جا بسنده می نمائیم که شناختی جزئی از عزت نفسمان بدست بیاوریم و برای شرکت در آزمون و به دست آوردن درصد عزت نفس و همینطور مقاله جامع تر در این مورد می توانید به مقاله محمد پیام بهرام پور  که بطور کامل و جامع به این مقوله پرداخته مراجعه نمائید.

امیدوارم با مطالب این مقاله و مقاله معرفی شده  بتوانیم عزت نفسمان را افزایش دهیم

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نیما شنبه , ۱۸ دی ۱۳۹۵ پاسخ

ممنونم از مقاله بسیار خوبتون استاد
و همچنین معرفی مقاله استاد بهرام پور عزیز

ابوالفضل سلمانی یکشنبه , ۱۹ دی ۱۳۹۵ پاسخ

استفاده کردیم استاد عزیز 🙂