عواقب دروغ گفتن

مقالات
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
بازدید : 1177 بازدید

عواقب دروغ گفتن؛ دروغ و عواقب دروغ گفتن می تواند خطرناک تر از آن چیزی باشد که در فکر ما است.
در مقاله های پیشین توضیح داده شد که دروغ گفتن با دروغگو بودن متفاوت است؛ همه ما در زندگی حقایقی را بیان نکرده یا آن ها را به گونه دیگری عنوان و بیان می کنیم که به این نوع دروغ ها «دروغ سفید» گفته می شود و دروغ سفید با دروغی که در این مقاله به عواقب آن خواهیم پرداخت، متفاوت است. برای خواندن مقاله قبل کلیک کنید روانشناسی دروغ

 

عواقب دروغ

 

دروغ گفتن ممکن است یک رابطه دوستی را خراب کند، شغلی را از بین ببرد یا حتی یک زندگی را از هم بپاشد، پس برای اینکه درگیر دروغ گقتن و دروغگویی نشویم باید بسیار احتیاط نماییم و با عواقب دروغ آشنا شویم.

قبل از اینکه عواقب دروغ گفتن بیان گردد، لازم است نکات مهم دیگری یادآوری شود

اگر شک کردید کسی در حال دروغ گفتن به شما است به این موارد توجه ویژه ای داشته باشید تا درگیر دروغ شنیدن و عواقب آن نشوید و همچنین با توجه به این نکات با قضاوت های اشتباه، کسی را دروغگو فرض نکنید:
۱- سعی کنید پایه و اساس هر حدس و گمانی را که باعث شده فکر کنید کسی دروغ می گوید را مشخص کنید.
۲- به یاد داشته باشید در تشخیص فریب دو خطر وجود دارد:
باور کردن دروغ و باور نکردن حقیقت؛ یعنی ممکن است زمانی که به راست یا دروغ گفتن کسی شک می کنید دچار این اشتباه شوید که حرف راست را دروغ تشخیص دهید و یا بالعکس. لازم است در این مورد بسیار هوشیار عمل کنید.

 

دروغگویی

 

۳- نبودن یا ندیدن نشانه های دروغ دلیل بر روراستی نیست؛ بعضی ها از خودشان چیزی بروز نمی دهند و همچنین وجود نشانه های دروغگویی نیز همیشه دلیل دروغگویی نیست. بعضی از افراد با اینکه راستگو هستند، مجرم به نظر می آیند.
۴- تمام پیش فرض هایی را که ممکن است راجع به مظنون داشته باشید در ذهنتان پیدا کنید. توجه داشته باشید که این پیش فرض ها بر روی قضاوت درست شما تاثیر نگذارند. مثلا وقتی احساس می کنید گرفتار حسادت یا دچار احساسات غلط شده اید، درباره دروغگویی کسی قضاوت نکنید و دیگران را متهم به دروغگویی نکنید.

این مقاله هم مفید است
هنر متقاعد سازی دقیقا چیست؟

 

 

سرنخ های مشترک دروغ و صداقت

در این قسمت به بررسی سرنخ هایی می پردازیم که ممکن است در وهله اول جزو سرنخ های دروغگویی به نظر برسد.
این موارد جزو سرنخ هایی است که هنگام مواجه با آن ها باید به راستگو بودن فرد مقابل خود شک کنید، اما برخورد با این موارد بدین معنی نیست که شخص مقابل شما صد در صد دروغگو است، بلکه ممکن است این موارد جزو رفتارهای یک شخص باشد.

 

برای تشخیص صداقت و عدم صداقت روی لینک زیر کلیک کنید

تشخیص صداقت و عدم صداقت با استفاده از زبان بدن

 

این سرنخ های چه چیزهایی هستند؟

– غیرمستقیم حرف زدن و درازگویی کردن
– مکث خیلی کوتاه یا خیلی طولانی بین کلمات
– خطاهای گفتاری زیاد
– بروز حالت های نامتقارن در چهره

در هنگام مواجه با این موارد و سرنخ ها باید دقت داشته باشید که به درستی قضاوت کرده و کسی را متهم به دروغگویی نکنید چون هرکدام از این موارد علاوه بر این که یک سرنخ در شناسایی دروغ است، می تواند جزو رفتارهای یک شخص باشد.

عوارض جسمی دروغ بر روی انسان

عواقب دروغ شکل های مختلفی دارد، مانند عواقب احساسی، اجتماعی و فرهنگی و…
اما بسیاری از افراد از عواقب یا به بیانی بهتر، از عوارض دروغ بی اطلاع هستند.
در خصوص عواقب و عوارض جسمانی که دروغ بر روی انسان به جای می گذارد،
باید گفت: به محض اینکه دروغ از دهان فردی خارج می‌شود، بدن کورتیزول را در مغز آزاد می‌کند. فقط چند دقیقه بعد، حافظه شما تلاش زیادی می‌کند تا هر دو قسمت ماجرا یعنی هم دروغ و هم واقعیت را به خاطر بیاورد.

در چنین حالتی تصمیم گیری دشوار خواهد شد و حتی این امکان وجود دارد فرد ناراحتی ناشی از این اتفاق را در قالب خشم نشان دهد.

این مقاله هم مفید است
چگونه دیگران راحت تر بله بگویند

 

استرس پس از دروغ 

از دیگر عواقب دروغ که بر روی سلامت جسمی و روانی انسان تاثیر می گذارد، «استرس پس از دروغ» است.
بعد از این واکنش اولیه، نگرانی فرد درباره دروغی که گفته‌ است آغاز می‌شود.
در این حالت ممکن است فرد در مقابل کسی که دروغ گفته‌ است رفتار جدیدی را برنامه‌ریزی کند که این برنامه ریزی می‌تواند مهربانی بیش از حد در مواجهه با او باشد
یا اینکه ممکن است شرایط معکوسی اتفاق بیافتد؛ به این ترتیب که فرد خودش را قانع می کند که اگر دروغ گفته‌ است به این دلیل بوده که طرف مقابلش او را مجبور به این کار کرده است.
این استرس قطعا باعث بروز مشکلانت جسمی متعددی خواهد شد
این استرس‌ها می‌تواند فشار خون را بالا ببرد، سر درد از دیگر تبعات آن است، کاهش گلبول‌های سفید خون از دیگر تبعات این اتفاق هستند.
استرس پس از دروغ بر روی سیستم گوارشی افراد هم تاثیر می‌گذارد. نتیجه هم چیزی نخواهد بود جز اسهال، ناراحتی معده،‌ تهوع و گرفتگی عضلات.

 

عواقب دروغ گفتن

بر اساس یک تحقیق:

یک پروژه تحقیقاتی نوتردام عواقب دروغ را بررسی کرده و چنین نتیجه را اعلام کرده است:
در این پروژه ۱۱۰ داوطلب مورد بررسی قرار گرفته‌اند که از این بین، نیمی از آنها قبول کردند که دروغ گفتن را متوقف کنند و نیمی دیگر هیچ واکنشی نداشتند.
در پایان ۱۰ هفته گروهی که کمتر دروغ گفتند تقریبا ۵۴ درصد کمتر دچار پیچیدگی‌های ذهنی، مانند استرس و خشم شدند و ۵۶ درصد کمتر در چالش مواجهه با مشکلات سلامت جسمی مانند سردرد و مسائل گوارشی قرار گرفتند.

 

برای یادگیری مهارت های دروغ و دروغگویی مقاله های زیر را مطالعه کنید

دروغ در قرآن

 

دروغ گفتن، دلایل آن و چگونگی تشخیص افراد دروغ گو

 

جایگزین های هوشمندانه برای دروغ

 

تشخیص صداقت و عدم صداقت با استفاده از زبان بدن

 

چرا سیاستمداران دروغ می‌گویند

 

هشت افسانه در مورد دروغ

 

تشخیص دروغ

 

دروغ در مذاکره

7
امتیاز :
عواقب دروغ گفتن
5 از 2 رای
نیلوفر فلاح نیلوفر فلاح فارغ التحصیل کارشناسی علوم ارتباطات (روزنامه نگاری) است. او روزنامه‌نگار آزاد و نویسنده‌ای‌ست که تاکنون بیش از ۱۰۰کتاب در حوزه‌ی روانشناسی و کسب وکار را نقد و بررسی کرده و مطالب نوستالژی و طنزهای گوناگونی با قلم وی منتشر شده و همچنین فیلم‌نامه‌های تبلیغاتی متعددی نوشته اوست.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید