عواقب مثبت و منفی اختلافات در سازمان ها

مقالات
مهر ۴, ۱۳۹۷
بازدید : 346 بازدید

عواقب مثبت و منفی اختلافات در سازمان ها با امر حیاتی و مهمی است با مراجعه به سازمان ها، متوجه می شویم که اختلاف، یک اتفاق طبیعی میان کارکنان و سازمان ها، مدیرها یا گروهی از افراد در حین کار است.

علت تعارض ها  معمولا به خاطر تفاوت در نقطه نظرها، ایده آل ها و رقابت های ناسالمی که ممکن است نتیجه مثبت یا منفی در سازمان، شرکت و… داشته باشد.

 

 

همان طور که گفته شد، اختلاف بدون توجه به سطحی که اتفاق می افتد دارای عواقب مثبت و منفی است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 

تغییر

 

هر اختلافی در سازمان اگر به آن توجه شود، موجب تغییرات سریع در آن نهاد می گردد، مخصوصا در تجارت های کوچک، که به سادگی می توان خط مشی جدیدی ساخت و آن را اعمال کرد.

در شرایط حاد، سازمان باید یک بررسی کلی در نحوه ی مدیریت خود انجام دهد و در مورد ایده های جدید با مدیرانش مذاکره کرده و حتی در صورت لزوم آن ها را تعویض کرده و از افرادی کمک بگیرد که به شرکت در جهت اصول جدید کمک می کنند.

 

 

بررسی مجدد اهداف

وقتی اختلافی رخ می دهد، بهتر است اهداف و خواسته های تجاری را دوباره بررسی کرده و به احتیاج های حریف های مخالف توجه ویژه کرد تا به یک نتیجه گیری منسجم و هدفمند رسید. این کار باعث شده تا حین حفظ فضای رقابتی، کمی هم همکاری رخ دهد.

 

نوآوری

در پس یک رقابت سالم همیشه اختلاف نظر وجود دارد. این امر موجب نوآوری و ابداع در بین کارکنان می گردد.

زمانی که اختلافی اتفاق می افتد، همه به شدت برخوردی احساسی با آن داشته و فکر می کنند که نتیجه ی این اختلاف باید به اختلاف های بزرگتر ختم شود.

اما می توان با کمی انعطاف پذیری و داشتن گوش شنوا از این سوئ تفاهم ها به فضای خلاق برای پرورش استراتژی ها و تاکتیک های جدید رسید. در این فضای سالم و پویاست که می توان خود را به رقبای خارجی تجاری رساند و به بالا بردن سطح کیفی و کمی سازمان فکر کرد.

این مقاله هم مفید است
حل مشکل در فضای هویتی

 

 

بهینه سازی زیرساختی

در مواقعی که حریفان با یکدیگر دچار اختلاف شدید می شوند، توجه به زیرساخت های اصولی سازمان و سعی در بهینه کردن آن ها می تواند نتیجه ی سودمندی داشته باشد.

وقتی حریفان مخالف به طور خودخواهانه و افراطی فقط به اهداف خود توجه می کنند، تحقق اهداف سازمان ممکن است اتفاق نیافتد!

در این شرایط حریفان بجای اینکه با هم کار کنند تا به هدف شرکت برسند، خود را درگیر موضوعات بی اهمیتی می کنند که نتایج جالب و مثبتی نخواهد داشت.

 

اختلاف در سازمان

 

هدر رفتن زمان و منابع

 

زمانی که اختلافی بین کارمندان رخ می دهد، آن ها زمان و وقت خود را به جای تحقق اهداف سازمان بر روی موضوعات متفرقه تلف می کنند. این امر باعث تلف شدن زمان و منابع می گردد.

علاوه براین وحشت، پریشانی و احساسات، راندمان کاری کارمندان را کاهش داده و درنتیجه آن تجارت دیگر سودمند نخواهد بود.

 

ختم کلام

 

اختلاف و سوء تفاهم یک امر طبیعی در هر جامعه ای است. در هر نهاد اجتماعی حتی کوچک به مانند یک خانواده ی دونفره وقتی تبادل افکار رخ می دهد، قطعا اختلاف و سوء تفاهم اتفاق می افتد.

نحوه ی برخورد و پذیرش این امر در هر مذاکره ای بسیار مهم و اساسی است. برخورد اصولی و بدون کینه و یا غرض ورزی می تواند به طرفین کمک کند تا فضای منفی و خشک ایجاد شده را به فضای مثبت و خلاق تبدیل کنند.

 

پذیرفتن این امر که اختلاف اصلا امری بد و منفوری نیست و می تواند به هر نهادی کمک کند تا به عنوان پلی موثر برای پیشرفت طرفین مذاکره، شرکت یا … از آن استفاده کرده و زیر ساخت های خود را بازبینی دوباره کنند.

 

همان طور که قبلا هم گفته شد طرفین مذاکره برای مدیریت این تعارض نیاز به کمی چاشنی انعطاف پذیری و گوش شنوا دارند تا بتوانند به نتایج مثبت از این اختلاف ها برسند.

9
امتیاز :
عواقب مثبت و منفی اختلافات در سازمان ها
5 از 6 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید