مذاکره با دوستان

مقالات
آذر ۱۶, ۱۳۹۵
بازدید : 279 بازدید

مذاکره با دوستان

در این مقاله به بررسی مذاکره با دوستان و اطرافیان می پردازیم. مذاکره ای که هر روزه ما با آن درگیر هستیم و نمی شود فردی بگوید برای من چنین چیزی پیش نمی آید.
تصور کنید دوستی از شما تقاضایی دارد، به همین رفتار مذاکره با دوستان گفته می شود.
در بدترین حالت و درخواست از طرف دوست یک خواسته غیر اخلاقی می باشد که باید از ان بدون فکر گذشت و جواب نه داد. بعضی مواقع تقاضا یا درخواست طرف مقابل با آرمان های ما فرق دارد و به قولی غیر اخلاقی می باشد که باید از آن دوری نمود. به راحتی می توان با یک نه گفتن خود و ذهن خود را درگیر مشکلات نکرد.
خیلی مواقع در مذاکره با دوستان پیش می آید که ما قدرت نه گفتن نداریم و نا خواسته تن به کاری می دهیم که جزء کارهای مورد علاقه ما نمی باشد، باید تمرین نه گفتن کنیم و این توانایی را داشته باشیم که نه بگوییم ولی اگر نمی توانیم به راحتی نه بگوییم بهترین روش این می باشد که با سوال طرف مقابل را درگیر نماییم،

سوال هایی از قبیل:

اگر خودت هم جای من بودی این کار را می کردی؟
این پیشنهاد را به برادت هم می دهی؟
چرا باید این کار را انجام دهیم؟
با این قبیل سوال ها می شود مقداری طرف مقابل را درگیر نمود و راحت تر به این نوع مذاکره به خواسته و نتایج دلخواه سید.
در مذاکره با دوستان یک نکته مهم وجود دارد و ان این است که ما در این مذاکره به فکر بلند مدت هستیم تا نتیجه کوتاه مدت، به این صورت که شاید این مذاکره برای ما مفید نباشد و طبق خواسته ما نباشد اما باعث می شود که در اینده به نتایج بهتری دست پیدا نماییم.

امیدوارم با این مقاله در مذاکره با دوستان موفق باشید.

1
امتیاز :
مذاکره با دوستان
4 از 2 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید