مذاکره با مشتری – مشتریانی که نباید از دستشان بدهید

اصول و فنون مذاکره , ترجمه شده , مقالات
اسفند ۲۶, ۱۳۹۵
بازدید : 304 بازدید

مذاکره با مشتری – مشتریانی که نباید از دستشان بدهید ؛ هر فروشنده ای می داند مشتریان بخش ارزشمند استراتژی فروش آنهاست و باید تک تک مشتریان خود را شناسایی و طبقه بندی کنند. هر آنچه که مشتری های شما میپرسند، منبع مهم و عینی برای جذب سود و تقویت کسب وکار شماست. در نتیجه هرچند غیرمنطقی در مذاکره با مشتریان مشکلات را جدی بگیرید و در جهت رفع آنها بکوشید.

 

مذاکره با مشتری - مشتریانی که نباید از دستشان بدهید

 

بنابراین جای تعجب نیست که مطالعات اخیر نشان داده که فروشندگان بیشتر نگران مکالمه در مورد هزینه و چرخه فروش هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص بهترین روش برای گفتگو با مشتری اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

مذاکره با مشتری و ایجاد ارزش افزوده

هر چه بیشتر به معضلات مخاطبان خود توجه کنید آنها شما را به عنوان یک عرضه کننده مطمئن انتخاب خواهند کرد. همه ما بهترین و ارزشمندترین مشتریان را می شناسیم اما از نگرانی در مورد از دست دادن کسب و کار خود دست بردارید و با اعتماد به نفس با مشتری های خود مذاکره کنید.

مراجعه کنندگانی که مشتریان ویژه ما هستند، از دست دادنشان بسیار سخت خواهد بود. گاهی آنها با تخفیف های بی رحمانه صدماتی را به کسب و کارمان وارد می کنند. اما ما می توانیم به گفتگوهایمان جهت دهیم و آنها را از تخفیف های ویرانگر دور کنیم.

 

مذاکره با مشتری و ایجاد ارزش افزوده

 

نحوه مذاکره با مشتری

قبل از مذاکره حتما برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. هرگز وسط صحبت کردن با مخاطب فرد دیگری میانجیگری نکند و تخفیف بیشتری برای مشتری قائل نشود.
قطعا فروشنده برای نگه داشتن خط قیمت و حفظ ارزش به حمایت احتیاج دارد. اگر مدیران می خواهند روابط حسابداری بهتری با مشتری ایجاد کنند، باید قبل از زمان مذاکره همه جوانب را بررسی کنند.
به یاد داشته باشید، یک فروشنده حرفه ای می داند کجا و چه زمانی از تخفیف های بیهوده و مضر خودداری کند.

این مقاله هم مفید است
چگونه با حسن نیت مذاکره کنیم؟

 

نحوه مذاکره با مشتری

 

ارزش گذاری کنید

اگر در مذاکره با مخاطب خود دچار سردرگمی شدید و از شما تخفیف بیشتری خواستند، ارزش گذاری کنید. به این معنا که در خصوص نکات مثبت محصول و اینکه در مقابل قیمتی که پرداخت می کنند چه ویژگی های منحصر به فردی بهشان تعلق می گیرد، صحبت کنید.
سعی کنید محصول خود را به طور واقعی ارزشمند جلوه دهید و او را از تخفیف پشیمان کنید. فراموش نکنید ارزش گذاری از چانه‌‌زنی‌های بیهوده جلوگیری خواهد کرد و مذاکره با مشتری را به سمت برد-برد سوق می دهد.

محدود کردن خدمات

مدیران باید برای محافظت از ارزش و نگه داشتن قیمت و روابط بهتر وقت بگذارند و این کار را قبل از آغاز جلسه مذاکره انجام دهند. بعضی مشتریانی برای گرفتن تخفیف فشار می آورند؛ در این حالت می توان یک داد و ستد ایجاد کرد.
در انتها می توان تخفیف داد، اما خدماتی که در نظر گرفته شده بود را کاهش دهید. با این روش مشتریانی که درخواست تخفیف دارند متوجه می شوند که از خدماتشان کاسته می شود و این کاهش هزینه برایشان مناسب هست یا خیر.

 

محدود کردن خدمات

 

در نهایت

برای اینکه بتوانید با مشتری خود به مذاکره بپردازید باید در زمینه فن بیان و زبان بدن اطلاعات کافی داشته باشید. درست است که فروشندگان، تامین کننده ارجح مشتریان هستند و عوض کردن تامین کننده هم برای مشتریان هزینه بر خواهد بود.

ولی باید بدانید موثر گوش دادن یکی از مهمترین تاکتیک مذاکره قدرتمند است و در کنار این تاکتیک باید از هدف و چشم انداز مشتری آگاهی داشته باشید. اگر این راهکارها را جدی بگیرید و تمرین کنید می توانید بر پایه همکاری مشترک و اعتماد، فروش موفقیت آمیزی رقم بزنید.

اگر خریدار هستید و این مقاله را مطالعه کردید، می توانید برای اطلاع بیشتر مقاله توصیه ای برای مشتری ها در رابطه با قیمت را بخوانید.

این مقاله هم مفید است
آیا محیط دوستانه است یا خصمانه؟

 

10
امتیاز :
مذاکره با مشتری – مشتریانی که نباید از دستشان بدهید
5 از 1 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

سارا مقدم پنجشنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ پاسخ

با سلام
بسیار سپاسگزارم از مطالب مفیدتون

شیواهراتی دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

سپاس از مطالب خوب شما

کیمیا دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

خیلی عالی بود.ممنونم😍🌸

faeze دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

بسیار عالی هستید ممنون از مطالب مفیدتون

سالار جوادی جمعه , ۳ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

کاش تمام فروشنده ها چنین مطالبی رو بخونن و توی کار اعمال کنن. اکثرا خودشون رو از مشتری طلبکار می‌دونن!!