مذاکره مانند شطرنج

مقالات
دی ۱۶, ۱۳۹۵
بازدید : 416 بازدید

مذاکره مانند شطرنج

مذاکره  مانند شطرنج می باشد. پس می بایست مانند یک شطرنج باز ماهر رفتار نمود، برای داشتن یک مذاکره موفق باید یک مذاکره کننده موفق بود.

برای داشتن یک مذاکره برتر و موفق که هر نوع استراتژی در نظر بگیریم تا به نتیجه برسیم میتوان به این نکته اشاره نمود که مذاکره مانند شطرنج می باشد و مذاکره کننده مانند شطرنج باز.

ما در طول یک بازی شطرنج هدف هایی برای خود داریم، معمولاً چند نقشه برای برتری خود طراحی می نمائیم که اگر نقشه اولمان به بن بست رسید بتوانیم نقشه دوم را اجرا نمائیم. حال یک مذاکره کننده خوب اگر ما یک بازیکن معمولی باشیم طبیعتاً یک نقشه داریم. اگر مقداری حرفه ای تر باشیم نقشه دوم هم داریم و اگر تقشه های سوم و چهارم هم داشته باشیم یک شطرنج باز حرفه ای خواهیم بود که در شرایط بحرانی هم می تواند بدرخشیم، اگر وزیر نداشتیم با بقیه مهره ها هم بتوانیم بازی کنیم. حال به مذاکره بر می گردیم. مذاکره مانند شطرنج می باشد، در طول مذاکره ممکن است که ما با یک نقشه وارد شویم، امکان دارد که نقشه های بعدی هم داشته باشیم، قبل از هر مذاکره ای که ما نقشه ای از احتمالات ممکن خواهیم داشت ( برای مشاهده مقاله ای از حالات مختلف مذاکره کلیک کنید ) حال اگر می خواهیم یک مذاکره کننده قوی باشیم باید با یک نقشه وارد مذاکره نشویم و نقشه دوم و نقشه های بعدی هم داشته باشیم تا اگر پیشنهاد یا خواسته اولمان مورد قبول واقع نشد تازه به فکر حالت های بعدی نباشیم بلکه آمادگی کامل برای ارائه خواسته ها و هدف های بعدی هم باشیم.

خواسته های طرف مقابل

باز هم به این اشاره می کنیم که مذاکره مانند شطرنج می باشد، نه فقط برای نقشه های ما بلکه برای هدف و نقشه های طرف مقابلمان. ما باید فکر و هدف طرف مقابلمان را نیز بدانیم و بازی خوانی انجام بدهیم. بدانیم که طرف مقابلمان بعد از درخواست یا رفتارش چه فکری در سر خواهد داشت و چه خواهد کرد. مذاکره مانند شطرنج می باشد با پیچیدگی های خاص خودش.

این مقاله هم مفید است
گزارش جلسه نهم از دومین دوره هوش مالی

ما باید با مذاکره مانند شطرنج برخورد نمائیم، طوری که باید حرکت بعدی طرف مقابلمان را حدس بزنیم و بدانیم که چه می خواهد بکند. این را در نظر بگیریم که دام و فریب طرف هم از شگردها و ترفندهای ما می باشد بطوری که ما می توانیم یک امتیاز کوچک به طرف مقابلمان بدهیم و با یک امتیاز کوچک امتیاز بزرگی کسب نمائیم.

در مذاکره مانند شطرنج برخورد خواهیم کرد تا مانند یک مذاکره کننده حرفه ای به نتیجه دلخواه خود برسیم.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

تجهیزیار جمعه , ۲ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

جایینو سه شنبه , ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

Thanks for your good website and information !