چگونه مذاکره موفق داشته باشیم

مقالات
آذر ۱۰, ۱۳۹۵
بازدید : 522 بازدید

چگونه مذاکره موفق داشته باشیم.

برای یک مذاکره موفق در این مقاله سعی کرده ایم که چند روش کوچک اما کاربردی بیان نماییم تا راه های برقراری ارتباط و داشتن مذاکرات موفق را بشناسیم.

ابتدا برای داشتن یک مذاکره موفق باید بتوانیم یک رابطه خوب برقرار کنیم. حال در ادامه به چگونگی برقرار کردن ارتباط می پردازیم.

در صورت امکان سعی کنید با طرف مقابل ارتباط برقرار نمایید. بسیاری از جلسات بزرگ و مهم در چند ساعت برگزار می شود ولی مقدمات آن در چند روز فراهم می شود اما چگونه !!! 

در مقاله ای خصوصیات یک مذاکره کننده موفق را گفتیم (برای خواندن مقاله کلیک کنید.) حال می خواهیم بدانیم ارتباط با طرف مقابلمان چگونه باید باشد. اول از همه یک پیشنهاد، طرف مقابل را به چای دعوت نمایید. ارتباط دوستی برقرار نمایید ولی حواستان باشد که زیاده روی نکنید. در یکی از مقاله ها نکاتی از مذاکره را عنوان نمودم (برای خواندن مقاله کلیک کنید.)

بارها در مذاکرات دیده شده که وقتی مذاکره کننده می آید به استقبال او می روند. چرا؟ واقعاً فقط برای احترام است؟ قبل از جلسه یک وعده غذا یا حتی چند وعده غذا با هم میل می کنند. تمام این موارد رو اصول می باشد.

ابتدا ما با خوردن یک وعده غذا و چند بار دیدن هم می توانیم مقداری اطلاعات از هم بگیریم. اول این که خصوصیات فردی طرف مقابل دستمان می آید. این که فردی که قرار است با او مذاکره کنیم چگونه انسانی می باشد. خلق و خوی ظاهری او چگونه است. باید تا حدودی شخصیت شناسی بدانیم تا بتوانیم تشخیص درست بدهیم.

طرف مقابل ما برون گرا می باشد یا درون گرا؟؟؟

یکی از مهم ترین اصول برای داشتن مذاکره موفق تشخیص برون گرا یا درون گرا بودن طرف می باشد. ما با شناخت طرف مقابل از برون گرا یا درون گرا بودنش می توانیم لحن صحبت خود را مناسب با او برنامه ریزی نمیاییم.

این مقاله هم مفید است
اندیشیدن به بخشش

اگر درون گرا می باشد نباید زیاد با او صحبت کرد. نباید به حریم شخصی او وارد شد. نباید او را زیاد به حرف کشید.

اگر برون گرا می باشد باید با او گرم گرفت و صمیمی بود و نزدیک شد و صحبت کرد. راحت و بدون استرس ولی در حد عرف.

برای داشتن مذاکره موفق باید یک نکته بسیار مهم را در نظر داشت

طرف مذاکره کننده ما جزئی بین است یا کلی بین. اگر کلی بین است نباید برای او زیاد از اعداد و ارقام و درصد توضیح دهیم، این فرد واقعاً کلافه می شود با اعداد و نتیجه برای او مهم می باشد. اما اگر جزئی بین است نباید بگوییم که نتیجه این می شود باید ریز به ریز برایش توضیح دهیم به همراه اعداد و درصد ها.

این نکات شاید کوچک باشد اما بسیار کلیدی می باشد.

برای داشتن مذاکره کوفق و بودن یک مذاکره کننده موفق باید با دانش کافی اقدام نماییم.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

میترا دیباجی شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۶ پاسخ

من توی گوگل سرچ کردم و مقاله شما اومد
ممنونم ازتون عالی هستید
سایتتون پر از محتواست