ویژگی های مذاکره کننده موفق

مقالات
آذر ۹, ۱۳۹۵
بازدید : 1047 بازدید

ویژگی های مذاکره کننده موفق

در این مقاله ویژگی های مذاکره کننده موفق را بررسی خواهیم کرد.امیدواریم با رعایت این اصول بتوانید مذاکره های موفقی را پشت سر بگذارید.

هشت اصل برای یک مذاکره کننده موفق: 

  • یک مذاکره کننده موفق بدون داشتن مسئولیت در جلسه مذاکره حضور پیدا نمی کند و پشت میز مذاکره نمی شیند تا با طرف مقابل به مذاکره بپردازد بدون اینکه حق تصمیم گیری داشته باشد.در این حالت ما باید بدانیم که اگر رئیس شرکت می باشیم با رئیس شرکت جلسه بگذاریم نه با یک کارمند معمولی، حداقل فرد مقابل ما اندازه ما قدرت تصمیم گیری داشته باشد و خودمان را کوچک نکنیم تا با فرد پایین تر از خودمان جلسه را برگزار کنیم و این جمله را بشن.یم که حالا من صحبت های شما را انتقال می دهم تا ببینیم …
  • یک مذاکره کننده موفق هیچ گاه با کسالت به جلسه نمی رود و مذاکره را بدون سلامت کامل انجام نمی دهد. همیشه به این نکته دقت کنیم که کسی نمی گوید چه انسان وقت شناسی که حتی با این حال به مذاکره آمد، بلکه همه منتظر نتیحه هستند که بگویند دیدی نتوانست موفق شود و تمام برنامه های ما را خراب کرد.
  • اگر جلسه ما خارج از شهر یا کشور باشد ما نباید مستقیم به جلسه مذاکره برویم. با ماشین یا هواپیما اگر سفری داشتیم حتی بسیار کوتاه هم نباید مستقیم به حلسه مذاکره برویم. یک مذاکره کننده موفق ابتدا به هتل یا محل اقامت در نظر گرفته شده برای خود می رود و مقداری استراحت و تغذیه و با نشاط و شادابی کامل به جلسه خواهد رفت.
  • میز مذاکره این نیست که ما در پشت آن راحت به سخنرانی بپردازیم و هر چه خواستیم بگوییم. یک مذاکره کننده موفق می داند که ابتدا مذاکره را نباید تلفنی جمع بندی نماید و حتماً جلسه حضوری برگزار نماید و بعد از آن در جلسه مذاکره اجازه زیاد صحبت کردن ندارد و بابت صحبتی که می کند مسئول می باشد و نباید بدون اطلاع از شرایط قولی بدهد که در آینده نتواند انجام دهد. یک مذاکره کننده موفق می داند که بابت حرفی که می زند تعهد دارد. پس بیشتر از حدش قول نمی دهد و خودش را به هیچ وجه بدهکار نمی کند.
  • امتیاز ها را پشت سر هم نمی توان گرفت. یک مذاکره کننده موفق می داند که نباید طرف مقابل را گوشه دیوار گیر بیاندازد، چون به هیچ وجه به خواسته خود نخواهد رسید و مانند گربه ای که کنج اتاق گیر کند برای فرار خود حتماً چنگ خواهد انداخت و فرار خواهد کرد.
  • یک مذاکره کننده موفق بازیگر تئاتر نمی باشد و برای دیگران اجرای نقش نمی کند، چه برای تیم خود و چه برای طرف مقابل و در ادامه نباید وعده ای بدهیم که در انجام آن بمانیم و از پس آن نتوانیم بر بیاییم.
  • یک مذاکره کننده موفق هرگز سر دوراهی نمی ماند که یا اطلاعات را کامل بدهد یا برای نگفتن از دروغ استفاده کند. این دو راهی برای فرد موفق نعریف نشده می باشد و می شود با ندادن اطلاعات کامل و نگفتن دروغ هم به خواسته خود رسید.
  • یک مذاکره کننده موفق می داند که در چیزی اگر اطلاعات کافی ندارد نظر نمی دهد و با حدس و گمان جلو نخواهد رفت و قدم به قدم جلسه از قبل برنامه ریزی شده می باشد.
این مقاله هم مفید است
سمینار عبور از بحران 97 برگزار شد

امیدوارم با خواندن این مقاله یک مذاکره کننده موفق باشیم.

2
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید