پیش گویی در مذاکره

اصول و فنون مذاکره , مقالات
آذر ۲, ۱۳۹۵
بازدید : 387 بازدید

پیش گویی در مذاکره

در مذاکره نباید پیش گویی کنیم، نه خوب نه بد در واقع نه پیش گویی مثبت و نه پیش گویی منفی. کلاً پیش گویی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر ما دوستی داریم که در 5 بار گذشته ای که با ما تماس گرفته و هر مورد برای ما ایجاد مشکل کرده است وقتی می بینیم روی تلفنمان باز هم همان دوستمان تماس گرفته، نباید بگوییم خوب در پنج بار گذشته جز دردسر چیزی برای من نداشته پس جواب او را ندهم. نباید پیش گویی کنیم، درست است که دفعات قبلی باعث بروز مشکل شده ولی شاید ایندفعه اینچنین نباشد.

اقدام:

پیش گویی هایی که در مذاکره با خود و دیگران انجام می دهید را یادداشت نمایید

مذاکره با خود مذاکره با دیگران
1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

 

 

در مذاکره کمتر حرف یزنیم و بیشتر گوش کنیم. اینکه ما در مذاکره شروع کننده باشیم همیشه نه ولی در اکثر مواقع باعث دادن امتیاز می باشد. در مجموع ما وقتی حرف بزنیم امتیاز می دهیم و موقعی که سکوت می کنیم نمی توانیم امتیاز بدهیم. ما با سکوتمان علاوه بر اینکه امتیاز نمی دهیم بلکه باعث می شویم که اطلاعاتمان پنهان بماند و به عنوان یک برگ برنده نگاه داریم و سر فرصت و جایی که لازم است از آن استفاده نماییم.

اقدام:

چند نمونه از مذاکراتی که شروع کننده بحث هستید را یادداشت نمایید با ذکر نتیجه

مذاکره نتیجه
1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

 

ما باید در مذاکره امتیاز بدهیم و امتیاز بگیریم. در اینجا نکاتی در مورد امتیاز هایی که قرار است بدهیم صحبت خواهیم کرد.

همیشه یادمان باشد که یک امتیاز باید نگه داریم برای امتیاز آخر، یعنی یک امتیاز برای آخر مذاکره باید نگه داریم که در انتهای مذاکره وقتی به طرف مذاکره کننده می دهیم شیرینی امتیازی که می گیرد زیر دهانش باشد و با خوشحالی و حس مثبت مذاکره را ترک نماید.

حواسمان باشد در مذاکزه هیچ گاه دو امتیاز پشت سر هم ندهیم.

حواسمان به امتیازهایی که می دهیم باشد، شاید طرف مقابل امتیاز کم و کوچک می خواهد و ما اشتباهی امتیاز بزرگ می دهیم، باید به این قسمت توجه کنیم، ابتدا بررسی کنیم و بدانیم طرفمان چه امتیازی می خواهد بعد امتیاز بدهیم.

در مذاکره وقتی امتیاز کم اهمیتی می دهیم باید طوری رفتار نماییم که پر اهمیت جلوه داده شود. حواسمان باشد که امتیاز کم اهمیت بدهیم و با بزرگ نمایی آن را بزرگ جلوه بدهیم.

در امتیاز دادن و گرفتن باید حواسمان باشد که همیشه جواب مثبت به طرف ندهیم و گاهی نه بگوییم. وقتی هم می خواهیم امتیاز بدهیم بگذاریم طرفمان تلاش کند و بعد از آن امتیاز بدهیم، این نباشد که بدون تلاش بتواند امتیاز کسب نماید.

 

در مذاکره بهتراست که بجای یک پیشنهاد، چند پیشنهاد آماده کنیم و ارائه بدهیم.

در طول مذاکره باید این موضوع را در نظر بگیریم که قرار است توافق صورت بگیرد و فرض را بر این می گذاریم که توافق صورت خواهد کرد.

یک راه نزدیک شدن به مرحله توافق، این است که هر دو طرف مقداری کوتاه بیایند. یعنی نه حرف من باشد نه حرف شما، یه چیزی بین این دو خواسته.

باید پیشنهادهای خاصی بدهیم با مهلت های مشخص شده. یعنی بگوییم این پیشنهاد من می باشد ولی باید تا یک ساعت دیگر پاسخ بدهی. محدوده زمانی مشخص کنیم برای پیشنهادهایمان.

در این مقاله آموختیم که پیش گویی در مذاکره نکنیم.

Like
امتیاز :
پیش گویی در مذاکره
1 از 1 رای
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید