چند پیشنهاد در مذاکره – قسمت دوم

مقالات
دی ۵, ۱۳۹۵
بازدید : 372 بازدید

چند پیشنهاد در مذاکره

در این مقاله به چند پیشنهاد در مذاکره می پردازیم که رعایت آنها باعث برتری و موفقیت ما در مذاکره می باشند. در مقاله قبلی به تعدادی از پیشنهاد ها اشاره نمودیم و در این مقاله به ادامه آن می پردازیم.

 

امتیازها مشخص نمایید

در جلسه مذاکره بطور کامل امتیازها را باید مشخص نمائیم و شرط و بندی نماند که بعد از ترک جلسه بخواهیم به آن بپردازیم و بگوییم کاش این بند هم در صورتجلسه یادداشت می نمودم ….

 

انتخاب یک محدوده به جای یک نقطه

در مذاکراتمان بر روی یک عدد نباید پافشاری نمائیم. در مقاله ( پیش مذاکره  ) بطور کامل به انتخاب محدوده پرداختیم

 

چگونه تخفیف بدهیم

به عنوان یک پیشنهاد در مذاکره می توان به چگونگی تخفیف اشاره نمود، حواسمان باشد به هیچ وجه نباید تخفیفی که ما می دهیم عدد ما یا طرف مقابل مذاکره کننده را نصف نماید، بطور مثال اگر ما مبلغ پیشنهادیمان یک میلیون تومان باشد و طرف مقابلمان دو میلیون تومان تخفیف بخواهد، حتی اگر برای ما مقدور هم باشد نباید نصف عدد پیشنهادی را قبول نمائیم یعنی کمتر از یک میلیون تومان باید تخفیف بدهیم.

 

با فرد درست مذاکره نمائید

باید در مذاکره خود طرف مقابلمان را بشناسیم یعنی بدانیم که با کسی که مذاکره می کنیم فرد مناسب می باشد، این نباشد که ما ساعت ها مذاکره نماییم و بعد طرف مقابلمان بگوید من این صحبت ها را انتقال می دهم و بعد تازه طرف مسئول وارد مذاکره گردد.

 

چگونگی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن

این که ما امتیاز بدهیم ولی امتیازی نگیریم کاملاً غیر منطقی می باشد، ما باید مثل یک بده و بستان عمل نمائیم و وقتی امتیازی می دهیم به فکر گرفتن امتیاز نیز باشیم. در مقاله ( چند نکته در مذاکره  ) بطور کامل در مورد امتیاز دادن و امتیاز گرفتن توضیح دادیم.

این مقاله هم مفید است
یک اسطوره چگونه عمل می‌کند؟

 

 

در این مقاله به چند پیشنهاد در مذاکره پرداختیم که امیدوارم بتواند در مذاکره های پیش رو کمکی نماید.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید