چهار نوع مذاکره کننده داریم : شما جزو کدام دسته هستید؟

ترجمه شده , تعریف و انواع مذاکره , مقالات
شهریور ۲۸, ۱۳۹۶
بازدید : 669 بازدید

چهار نوع مذاکره کننده داریم : شما جزو کدام دسته هستید؟

چهار نوع مذاکره کننده داریم: شما جزو کدام دسته هستید؟

در این مقاله به ترجمه مقاله ای با عنوان Four Types of Negotiators: Which Are You می پردازیم.

در دنیای فروش چند نوع مذاکره کننده داریم که هر یک روش کاری، عادات و ابزار خود را دارند. مذاکره با حریفان مختلف معمولاً انواع مختلفی از مذاکره کنندگان را می طلبد. تکنیک “مطلوب مردم” ممکن است برای کسی که می خواهد فوتبال بازی کند کارساز نباشد.

بنابراین برای اینکه بفهمیم چگونه می توانیم مهارت های مذاکره خود را طبقه بندی کنیم باید اول بفهمیم که ذاتا کدام نوع مذاکره کننده هستیم. متن زیر را بخوانید و ببینید جزو کدام دسته از مذاکره کنندگان هستید، سپس مهارت های خود را تقویت کنید.

رقابت کننده

مذاکره کنندگان رقابتی مدعی هستند و ادعا می کنند که برنده می شوند، در حقیقت تنها هدف و مشوق آنها در مذاکره برنده شدن است. وقتی اشتباه می کنیم یا آنها درست می گویند، هیچ بیمی از بیان آن ندارند و فکر می کنند که تصمیم هایشان بهترین است.

 

چهار نوع مذاکره کننده داریم : شما جزو کدام دسته هیستید؟

 

این نوع مذاکره کنندگان در سناریوهای “سریع دست به کار شو” بهتر هستند، یعنی جایی که نیاز به یک تصمیم گیری سریع دارند. آنها در شرایط سخت هم به خوبی می توانند کمک کنند یعنی جایی که باید از خود دفاع کرده یا در مقابل کسانی که می خواهند از آنها سو استفاده کنند مراقبت نمایند. اگر با یک مذاکره کننده رقابتی سر و کار داریم باید از زبان مشخص و “ترفندها” استفاده کنیم تا حتی اگر قرار نیست برنده شوند هم احساس کنند برنده خواهند شد.

مذاکره کنندگان مطلوب

مذاکره کنندگان مطلوب می خواهند احساس کنند که همه دوستشان دارند و می خواهند دیگران را خشنود و خوشحال ببینند. آنها ادعایی ندارند و شراکتی کار می کنند. تلاش آنها بر این است که مشکلات مردم را زودتر از مشکل خود حل نمایند.

این مقاله هم مفید است
پرخاشگری، ناراحتی، قلمرو و دارایی

 

مقاله زبان بدن را مشاهده کنید

 

وقتی روند مذاکره به اتفاقات بد و بدخلقی ها کشیده می شود، همکاری با یک مذاکره کننده مطلوب مفید خواهد بود. آنها در تسکین مشکلات و جر و بحث هایی که در مذاکره رخ می دهد استادند. البته نباید خیلی احساساتی شویم چون اینجور رفتار می تواند مذاکره کننده مدعی را به سو استفاده از این شرایط تشویق کند.

مذاکره کننده تیمی

مذاکره کنندگانی که عاشق کار تیمی هستند با همکاری دیگران به دنبال راه حلی می باشند که به نفع همه باشد. این مذاکره کنندگان به ادعا و همکاری خود مطمئن هستند. آنها به قضیه ای که عدم توافق را به همراه داشته بعنوان یک چالش برای یادگیری چیزهای جدید نگاه می کنند و راه حل مناسب آن را می یابند. اینگونه مذاکره کنندگان برای مذاکراتی که هر کس در آن نقطه نظر متفاوتی دارد یا وقتی قرار بر ادغام دو ایده و دیدگاه است مناسبند.

 

مذاکره کننده تحلیلگر

مذاکره کنندگان تحلیل گر دوست دارند گوشه ای بنشیند و قبل از اینکه تصمیم بگیرند خود را غرق در جزییات کنند. گاهی اوقات آنها ادعایی ندارند و همکاری هم نمی کنند و همین دو خصیصه باعث می شود از آموزش مذاکره دور شوند یا کناره گیری کنند. آنها به دنبال ترک مذاکره اند و اگر شرایط بغرنج شود حتی از مذاکره کردن صرف نظر هم می کنند.

 

مقاله پوکر فیس را مشاهده کنید

 

اگر می خواهیم وارد مذاکره ای شویم که در آن بتوانیم به جزییات بیشتری پی ببریم بهتر است یک مذاکره کننده تحلیل گر همراه خود داشته باشیم. آنها دورنمای مذاکره را می بینند و همین کار آنها باعث می شود که حریف تمام جزییات کار خود را فاش کند و ما هم می توانیم بر پایه این جزییات تصمیم نهایی را بگیریم.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

بهزاد بهرام پور سه شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ پاسخ

بسیارعالی

فاطمه نظیری سه شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ پاسخ

خیلی مفید وکار بردی
باآرزو ی موفیت بیشتر