7 روش درک رفتار در مذاکره

مقالات
دی ۱۹, ۱۳۹۵
بازدید : 429 بازدید

7 روش درک رفتار در مذاکره

در این مقاله می خواهیم به درک درستی از اختلافات در مذاکره بپردازیم. 7 روش کاربردی در مذاکره برای درک رفتارها. معمولاً اختلاف بین دیدگاه ها بیشتر از اختلاف بر موضوع در مذاکره می باشد.

 

  1. خودمان را جای مذاکره کننده قرار می دهیم:

احتمال اینکه دو طرف مذاکره کننده در برابر یک مسئله نظرهای متفاوتی داشته باشند بسیار زیاد می باشد. در این حالت باید خود را جای طرف مقابلمان قرار دهیم و از دید او به مسئله نگاه کنید یعنی با عینک طرف مقابل مسئله را ببینید.

باید با طرف مقابل ایجاد رابطه دوستی نمود و به نوعی بر او نفوذ پیدا کرد. با این روش می توان فکر خود را به طرف مقابل انتقال داد.

  1. برداشت نکنیم :

افراد معمولاً چیزی که خودشان از آن بدشان می آید یا می ترسند نیز برای دیگران هم در نظر می گیرند و برداشت می کنند که طرف مقابلشان نیز همین برداشت را دارد. در این حالت به بن بست رسیده و با بدترین تفسیر از هدف طرف مقابلمان روبرو می شویم.

  1. مشکلات ما برای خودمان است :

ما هیچ گاه نباید طرف مقابلمان را مسئول اتفاق یا رفتار خودمان بدانیم و بدانیم که مشکل و یا رفتار ما بستگی به خودمان دارد و خودمان باید پاسخگوی آن باشیم. فقط می توانیم مسئله موجود را با طرف مقابلمان در میان بگذاریم و کمک بخواهیم برای حل مسئله.

  1. نظر هر طرف برای خودش می باشد:

نظرهایمان در روند مذاکره بسیار مهم می باشد مخصوصاً نوع عنوان آنها، باید با صراحت و قاطع دیدگاه هایمان را عنوان نمائیم تا بتوانیم در ادامه مذاکره، بطور کاملاً جدی نظر خود را بدهیم و طرف مقابلمان هم با جدیت راجع به ما نظر بدهید و این اتفاق نیافتد که هر طرف بتواند با نظر دیگری شوخی نماید یا اجازه تمسخر و جدی نگرفتن به خودش دهد.

  1. در مذاکره هایمان فرصت طلب باشیم :
این مقاله هم مفید است
یک هویت مثبت بسازید

با درک درستی از فرصت طلب بودن می توانیم با ایجاد دوستی در طرف مقابلمان می توانیم ارتباط ذهنی هم برقرار نمائیم و برای تغییر دادن نظر یا نظرهای طرف مقابل بهترین روش می باشد.

  1. جلب توجه طرف مقابل در مذاکره هایمان:

زمانی ممکن است که طرف مقابلمان با ما موافق نمی باشد، در این حالت بهترین روش این است که طرف مقابل را از ابتدا در روند رفتار و اتفاق ها قرار دهیم. البته بستگی به نوع جلسه مذاکره ما هم دارد، ممکن است ما نباید این اطلاعات را در اختیار طرف مقابلمان قرار دهیم ولی اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم می توانیم نظر طرف مقابلمان را جذب نمائیم.

 

  1. شرایط را بررسی نمائیم :

ما فقط پیروزی در مذاکره را نمی خواهیم، ما یک مذاکره موفق و خوب می خواهیم که در آن هر دو طرف راضی باشند و باعث ناراحتی یا خدشه دار شدن طرفی از مذاکره نگردد.

در این مقاله به 7 روش درک رفتار در مذاکره پرداختیم که امیدوارم در مذاکره هایمان تاثیر گذار باشد.

Like
امتیاز :
بدون رای!
علی بهرام پور من علی بهرام پور، نویسنده، مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و مورد نیاز را که در سالیان فعالیتم در بلاروس و ترکیه و ایران عزیز بدست آوردم را به اشتراک بگذارم.
به کانال تلگرام آموزش اصول و فنون مذاکره و زبان بدن بپیوندید کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید