انعطاف در مذاکره

,
اصول و فنون مذاکره

انعطاف در مذاکره

در این مقاله به انعطاف در مذاکره خواهیم پرداخت.

در مذاکراه معمولاً می خواهیم هم ما به خواسته خود برسیم هم طرف مقابلمان.پس باید انعطاف در مذاکره را رعایت نمائیم، اما واقعاً چقدر به این هدف می رسیم و می توانیم به سرانجام برسانیم. حتی زمانی که ما می خواهیم یک مذاکره برنده برنده داشته باشیم ناخودآگاه به سمتی می رویم که بیشتر خود به خواسته خود برسیم و یک مذاکره برنده بازنده شکل می گیرد.

انعطاف ددر مذاکره می تواند مسیر یک مذاکره را عوض نماید بطوری که دیگر ما شاهد یک مذاکره سنتی با یک سری چارچوب ها نخواهیم بود، حال به چند نمونه از رفتارهایمان در مذاکره خواهیم پرداخت.

بعضی مواقع ما قصد جلب نظر طرف مقابل را داریم و باید ارتباط دوستانه برقرار نمائیم و اطمینان طرف مقابل را جلب نمائیم که حتی م یتوانیم برای چنین کاری در کنار طرف مقابلمان باشیم نه روبروی او. ما همیشه در مذاکره دیدیم که خودمان یک طرف می باشیم و طرف دیگر روبرویمان، انعطاف در مذاکره اینجا به ما کمک می نماید که بجای روبرو در کنار طرف مقابل قرار بگیریم و این یعنی ایجاد دوستی و ایجاد رابطه بهتر که طبیعتاً در نتیجه مذاکره ما تاثیر می گذارد.

انعطاف در مذاکره این می تواند باشد که مشکل طرف مقابل من مشکل من نیز می باشد، یعنی نباید در مذاکره ما شخصی سازی کنیم و یک مسئله را فقط برای خودمان بدانیم باید طرف مقابل را نیز درگیر کنیم و مشکل ما شکل گیرد تا بتوانیم به خواسته خود برسیم.

بارها پیش آمده که در یک مذاکره که حتی می تواند خرید یک شلوار باشد، طرف مقابل یک پیشنهاد خیلی پایین و غیر قابل قبوا می دهد، در اینجا ما نباید ناراحت شده و اجازه ورود احساسات به افکارمان را بدهیم بلکبه باید با خونسردی و انعطاف در مذاکره بالای خود با یک سوال که چرا چنین پیشنهادی دادی و یا چه چیزی باعث شد که نظر شما این باشد، هم خود را کنترل نمائیم و هم طرف مقابل را وارد یک چالش کنیم تا دلایلش را بدانیم.

این مقاله هم مفید است
سؤال های هوشمندانه ای را در مذاکرات خود بپرسید

طرح های جایگزین

این نکته را همیشه و در هر مذاکره ای باید رعایت نمائیم اگر یک مذاکره موفق می خواهیم و فقط با تمرین و بررسی تمام حالات احتمالی قبل از جلسه می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

امیدوارم با انعطاف در مذاکره بتوانیم جلسات مذاکره موفق تری داشته باشیم و یک مذاکره اصولی را طراحی نمائیم.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *