,

خواسته هایمان در مذاکره

مذاکره

خواسته هایمان در مذاکره

در این مقاله به خواسته هایمان در مذاکره می پردازیم.

ابتدا ما باید خواسته های خود و طرف مقابلمان را بشناسیم بدانیم که ما در مذاکره به دنبال چه چیزی هستیم و طرفمان به دنبال چه چیزی می باشد. پس از آن باید برای این که چگونه به خواسته خود برسیم برنامه ریزی نماییم، یادمان نرود که همیشه شکست خوردن بخشی از موفق شدن می باشد و از شکست باید درس بگیریم و باعث پیشرفت ما شود.

برای مذاکره باید به این فکر کنیم که چگونه با طرفمان به یک نقطه نظر برسیم. برای این کار باید خود را جای طرف مقابل بگذاریم طوری که با دلایل طرف مذاکره کننده آشنا بشویم وبدانیم خواسته او از این مذاکره و در مقابل باید بدانیم که طرف ما چه کسی می باشد و روی تصمیم چه کسی می خواهیم تاثیر بگذاریم و از نظر آنها ما چه خواسته هایی داریم و در نهایت هم ما باید بدانیم که با یک کامپیوتر دقیق طرف نیستیم بلکه با یک انسان طرف هستیم و وقتی ما از این زاویه نگاه می کنیم موفق تر می توانیم باشیم در مذاکره خود.

 

مقاله زبان بدن با تصویر را از دست ندهید

 

ما باید بدانیم که همه شرکت کنندگان باید کنار هم و روبروی مسئله قرار بگیریم و مهمترین چیزی که باید همیشه رعایت کنیم وضع مقررات برای جلسه می باشد و مهمترین آن انتقاد نکردن می باشد.

 

ما باید همیشه روی چند نقشه برنامه ریزی کنیم، اگر ما فقط و فقط یک برنامه و نقشه داشته باشیم انگار با یک تیر به شکار رفته ایم و اگر تیر اولمان به هدف نخورد دیگر تیری برای امتحان شانسمان نداریم. پس با انتخاب نقشه های بیشتر آمادگی خود را برای حالت های مختلف ایجاد می کنیم. ما همیشه باید چند نقشه و هدف آماده داشته باشیم.

این مقاله هم مفید است
چگونه از فریب دادن در تعارضات پرهیز کنیم؟

 

حواسمان به این نکته باشد که هیچ وقت سعی نکنیم طرف مقابل را آچمز کنیم.

آچمز وضعیتی در بازی شطرنج است که در آن یکی از مهره‌ها که مهرهٔ آچمز نامیده می‌شود مجبور است برای دفاع از یک مهره یا خانهٔ ارزشمند در جای خود میخکوب شود.

 

مقاله مذاکره هم بدردتان می خورد

 

اگر ما به فکر این نکته باشیم که همه راه ها را ببندیم بر روی طرف مقابلمان باید به یک نکته هم اشراف داشته باشیم که وقتی ما یک گربه را گوشه یک اتاقی آچمز می کنیم و راه فرار را بر می بندیم برای رهایی خود هر کاری می کند و با چنگ زدن ما برای خود راه ایجاد می کند. پس در مذاکره به این نکته دقت نمایید که ما نباید راه را برای طرف مقابلمان ببندیم و او را آچمز کنیم

 

در مذاکره پیش گویی نباید بکنیم.

نه خوب نه بد در واقع نه پیش گویی مثبت و نه پیش گویی منفی. کلاً پیش گویی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر ما دوستی داریم که در ۵ بار گذشته ای که با ما تماس گرفته و هر مورد برای ما ایجاد مشکل کرده است وقتی می بینیم روی تلفنمان باز هم همان دوستمان تماس گرفته، نباید بگوییم خوب در پنج بار گذشته جز دردسر چیزی برای من نداشته پس جواب او را ندهم. نباید پیش گویی کنیم، درست است که دفعات قبلی باعث بروز مشکل شده ولی شاید ایندفعه اینچنین نباشد.

اقدام:

پیش گویی هایی که در مذاکره با خود و دیگران انجام می دهید را یادداشت نمایید

مذاکره با خودمذاکره با دیگران
۱

۲

۳

۴

۵

۱

۲

۳

۴

۵

 

 

در مذاکره کمتر حرف یزنیم و بیشتر گوش کنیم. اینکه ما در مذاکره شروع کننده باشیم همیشه نه ولی در اکثر مواقع باعث دادن امتیاز می باشد. در مجموع ما وقتی حرف بزنیم امتیاز می دهیم و موقعی که سکوت می کنیم نمی توانیم امتیاز بدهیم. ما با سکوتمان علاوه بر اینکه امتیاز نمی دهیم بلکه باعث می شویم که اطلاعاتمان پنهان بماند و به عنوان یک برگ برنده نگاه داریم و سر فرصت و جایی که لازم است از آن استفاده نماییم.

اقدام:

چند نمونه از مذاکراتی که شروع کننده بحث هستید را یادداشت نمایید با ذکر نتیجه

مذاکرهنتیجه
۱

۲

۳

۴

۵

۱

۲

۳

۴

۵

 

 

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *