چند نکته در مذاکره

,
اصول مذاکره

نکته:

نکته اول – امتیاز: ما باید در مذاکره امتیاز بدهیم و امتیاز بگیریم. در اینجا نکاتی در مورد امتیاز هایی که قرار است بدهیم صحبت خواهیم کرد.

همیشه یادمان باشد که یک امتیاز باید نگه داریم برای امتیاز آخر، یعنی یک امتیاز برای آخر مذاکره باید نگه داریم که در انتهای مذاکره وقتی به طرف مذاکره کننده می دهیم شیرینی امتیازی که می گیرد زیر دهانش باشد و با خوشحالی و حس مثبت مذاکره را ترک نماید.

نکته:

نکته دوم – حواسمان باشد در مذاکره هیچ گاه دو امتیاز پشت سر هم ندهیم.

حواسمان به امتیازهایی که می دهیم باشد، شاید طرف مقابل امتیاز کم و کوچک می خواهد و ما اشتباهی امتیاز بزرگ می دهیم، باید به این قسمت توجه کنیم، ابتدا بررسی کنیم و بدانیم طرفمان چه امتیازی می خواهد بعد امتیاز بدهیم.

در مذاکره وقتی امتیاز کم اهمیتی می دهیم باید طوری رفتار نماییم که پر اهمیت جلوه داده شود. حواسمان باشد که امتیاز کم اهمیت بدهیم و با بزرگ نمایی آن را بزرگ جلوه بدهیم.

در امتیاز دادن و گرفتن باید حواسمان باشد که همیشه جواب مثبت به طرف ندهیم و گاهی نه بگوییم. وقتی هم می خواهیم امتیاز بدهیم بگذاریم طرفمان تلاش کند و بعد از آن امتیاز بدهیم، این نباشد که بدون تلاش بتواند امتیاز کسب نماید.

نکته:

نکته سوم – در مذاکره بهتراست که بجای یک پیشنهاد، چند پیشنهاد آماده کنیم و ارائه بدهیم.

در طول مذاکره باید این موضوع را در نظر بگیریم که قرار است توافق صورت بگیرد و فرض را بر این می گذاریم که توافق صورت خواهد کرد.

یک راه نزدیک شدن به مرحله توافق، این است که هر دو طرف مقداری کوتاه بیایند. یعنی نه حرف من باشد نه حرف شما، یه چیزی بین این دو خواسته.

باید پیشنهادهای خاصی بدهیم با مهلت های مشخص شده. یعنی بگوییم این پیشنهاد من می باشد ولی باید تا یک ساعت دیگر پاسخ بدهی. محدوده زمانی مشخص کنیم برای پیشنهادهایمان

این مقاله هم مفید است
جلوگیری از دروغ و فریب

امیدوارم این چند نکته کوچک اما کلیدی بتواند در مذاکره هایمان تاثیر مثبت بگذارد.

اگر این مطالب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *